Orbán az egészségügyi privatizáció elleni harcra biztatja Eger polgármesterét
A Fidesz politikájának mindig is egyik sarokpontja volt az egészségügy megvédése a "kormányzati ámokfutástól", amely miatt kórházak zárnak be, osztályok sodródnak csődközelbe, orvosok, egészségügyi dolgozók és betegek kerülnek bizonytalan, kiszolgáltatott helyzetbe - szögezte le Orbán Viktor. Hozzátette: pártja a kezdetektől fogva elutasítja azt a kormányzati szándékot, amely tág teret akar nyitni az egészségügyben a "profithajhászásnak és a nyakló nélküli privatizációnak".
Mint nyílt levelében írta, ezért küzdöttek a szakmai szervezetek, a betegszervezetek, a kamarák és a szakszervezetek oldalán az egészségbiztosítás privatizációja ellen.
A pártelnök kiemelte: tisztelet illet minden olyan helyi kezdeményezést és mozgalmat, amely szembeszáll a hatalmi önkénnyel és az ott élő emberek érdekében mindent megtesz a helyi kórház és más egészségügyi intézmények megmentése érdekében.
Orbán Viktor hozzátette, hogy a Fidesz elnöksége legutóbbi ülésén számba vette az elmúlt fél év legfontosabb történéseit, amelyek között szerepelt az egri és a Heves megyei emberek "elszánt küzdelme a Markhot Ferenc Kórház megvédése érdekében".
A hónap elején Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa, az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere Kiskunhalason arról beszélt, hogy van helye az egészségügyben a magántőke bevonásának a szakmai vállalkozásokon keresztül.
A Fidesz az ügy kapcsán mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen. Eközben az 1300-ból több mint 900 dolgozó írta alá azt a nyilatkozatot, amely szerint nem kíván lemondani közalkalmazotti jogviszonyáról.
A múlt héten viszont a Fidesz Heves megyei elnöke, Balázs József arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a párt megyei választmányának elnöksége kizárta a Fidesz tagjainak sorából Csáki Zsigmondot, Heves polgármesterét és Magyar Istvánt, az egri pártszervezet elnökét. Az akkori indoklás szerint az érintettek "figyelmen kívül hagyták a Fidesz teljesen egységes és világos álláspontját, amely elutasítja az egészségügyi rendszer üzleti alapokra helyezését és a profithajhászásnak való térnyitást".
Minderre azok után került sor, hogy a Csáki Zsigmond vezette jobboldali többségű önkormányzat pályázat alapján magánkézbe adta a hevesi rendelőintézet működtetését, a pályázat nyertese pedig az Agria Ügyelet Kft. volt, amelynek egyik tulajdonosa Magyar István, a Fidesz egri elnöke.
(MTI)