Edzés közben érte a halál a kenusport legendás klasszisát, aki ötödik olimpiájára készült
Baráth Etele a Klubrádiónak azt mondta: Kolonics György edzés közben lett rosszul, halálát hirtelen szívmegállás okozta. A kiérkező mentősök próbálták újraéleszteni, de már nem tudtak segíteni rajta. "Kolonics György személyében a magyar sport igazi legendája, pályafutása csúcsán lévő klasszisa távozott az élők sorából" - fogalmazott a Magyar Kajak-kenu Szövetség közleményében, a Magyar Olimpiai Bizottsággal és az Önkormányzati Minisztériummal együtt saját halottjának tekinti a kenust. A csütörtökön kezdődő ifjúsági és U23-as kajak-kenu Európa-bajnokságon a magyar válogatott fekete karszalaggal versenyez, a szombati MOB csapatgyűlést pedig a szervezők Kolonics emlékének szentelik. Az esetről a nagy nemzetközi hírügynökségek- a brit Reuters, a német dpa, a francia AFP - is beszámoltak.
A 36 éves Kolonics egy résztáv végén rádőlt a kísérő motorcsónakra, majd elvesztette eszméletét. A csepeli parton társa, Kozmann György és edzője, Ludasi Róbert megpróbált segíteni rajta, de ez nem sikerült a kiérkező mentősöknek sem. Az első diagnózis alapján hirtelen szívhalál vezetett a tragédiához.
Ludasi Róbert, aki 22 éve volt Kolonics edzője, a csepeli kajak-kenu telepen elmondta, 37 perc alatt ért ki a mentőautó Kolonicshoz, a mentősök folytatták az újraélesztést, infúziót is kapott, de már semmi sem segített rajta. A mesteredző szerint Kolonics mindig is odafigyelt magára, ha volt valami baja, azonnal orvoshoz ment, a múlt héten is volt egy kivizsgáláson. "Egymás után jönnek az újságírók, stábok, néhányan felvetik, nem állhat-e dopping a tragédia mögött. Erre csak azt tudom mondani, Gyurit idén már hatszor-nyolcszor ellenőrizték." - mondta Ludasi.
Kolonics György: "Elfáradtam" (Index)
Kolonics György 1996-ban, Atlantában Horváth Csabával C-2 500 méteren, 2000-ben, Sydneyben pedig C-1 500-on nyert olimpiai aranyérmet, emellett 15-ször állhatott fel a dobogó legfelső fokára világbajnokságon. Pekingben Kozmann Györggyel két páros számban indult volna.
A nagy nemzetközi internetes portálok egyaránt vezető hírként emlékeznek meg Kolonics György, a kétszeres olimpiai bajnok, tizenötszörös világbajnok, háromszoros Európa-bajnok magyar kenus keddi haláláról. A legnagyobb sportlapok - mint például a Sports Illustrated - egyaránt "kenulegendának" titulálja a 36 évesen elhunyt klasszist. Nemcsak a szaklapok, hanem az olyan napilapok és tévétársaságok internetes oldalai is vezető hírként közlik a tragédiát, mint a USA Today, a Houston Chronicle, a West Australian vagy az ABC News, az NBC és a Fox.
Ausztrálián és Észak-Amerikán kívül Európában is nagy visszhangot váltott ki Kolonics halála: több lap - köztük a tekintélyes olasz Gazzetta dello Sport, illetve a német Bild - megszólaltatja Baráth Etele szövetségi elnököt vagy Ganczer Gábort, a szövetség sajtófőnökét. Olaszországban, Németországban, Franciaországban, Ausztriában és Spanyolországban különösen nagy terjedelemben foglalkoznak a történtekkel, nem ritka, hogy nemzeti hősnek titulálják Kolonicsot, és az egész sportvilágot megrázó esetként számolnak be a tragédiáról.
Angyal Zoltán szövetségi kapitány korábban, nem sokkal a tragédia után hosszú szünet után annyit tudott mondani: "Koló meghalt" ... Majd hozzátette, ő maga Ludasi Róberttől, Kolonics edzőjétől értesült a történtekről.
Kozmann György, Kolonics párostársa a távirati iroda megkeresésére azt mondta, nem tud beszélni...
Elbert Gábor sportszakállamtitkár jól ismerte Kolonics Györgyöt, akivel sokáig egy társaságba járt. "Teljes megdöbbenéssel hallottuk a hírt, mindenki a könnyeivel küszködik. Nehéz mit mondani egy ilyen tragédia után" - nyilatkozott a sportszakállamtitkár. Kolonics a pekingi olimpiára készült, de Elbert Gábor szerint halála nagyobb tragédia annál, hogy az ötkarikás játékok szempontjából kellene megközelíteni.
Fábiánné Rozsnyói Katalin, aki korábban edzette Kolonicsot, azt mondta: "Amikor meghallottam a döbbenetes hírt, többször is visszakérdeztem, hogy ez tényleg igaz!? Athén után egy évig nálam készült Kolonics Gyuri, akiről csak jókat mondhatok. Ezt a tragédiát fel sem tudom fogni, csak a sírás kerülget. Nagyon-nagyon sajnálom, megszólalni is alig tudok."
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Kajak-Kenu Szövetségen keresztül részvétét nyilvánította a családnak. "...A hozzátartozók gyásza, egyben sportszerető nemzetünk gyásza is. Kolonics György halálával a pekingi olimpia előtt különös súlya van annak, hogy pótolhatatlan veszteség érte az egyetemes sportéletet" - olvasható a Gyenesei István sportot is felügyelő önkormányzati miniszter által jegyzett levélben.
A csepeli esetkocsi éppen foglalt volt
17-18 perc alatt értek ki a mentők a kedd délelőtt elhunyt Kolonics Györgyhöz - mondta Zerkovicz Kristóf, az Országos Mentőszolgálat szolgálatvezető főorvosa, ugyanis Ludasi Róbert, a kétszeres olimpiai bajnok kenus edzője szerint 37 perc alatt érkezett ki a mentőautó a helyszínre. Zerkovicz elmondta: az OMSZ a rendőrség központi ügyeletétől kapta a bejelentést 10 óra 25 perckor, a rohamkocsi pedig 10 óra 42-kor érkezett meg a helyszínre.
Először a Markó utcából indult rohamkocsi ért Csepelre, amelynek személyzete az akkorra már a partra vitt Kolonics Györgyöt megpróbálta újraéleszteni, légutat, vénát biztosítottak, gyógyszeres terápiát alkalmaztak, amelyek végül sajnos sikertelenül zárultak - mondta el a szolgálatvezető főorvos. Bizonyos életmentő készülék a mentőszolgálat minden autójának alapfelszerelése, de többszintű mentőautó létezik: mentőgépkocsi, kiemelt kocsi, esetkocsi, rohamkocsi, valamint speciális járművek (például gyerekrohamkocsi). Ezen autótípusok közül csak a mentőgépkocsinak nem alapfelszerelése például a defibrillátor, a kiemelt kocsiban félautomata defibrillátor van, a többinek azonban az alapfelszerelése közé tartozik ez a fajta életmentő készülék.
Arra a kérdésre, hogy miért nem a csepeli mentőállomásról indult mentőautó, Zerkovicz Kristóf azt mondta, hogy a csepeli állomás esetkocsija, amin mentőtiszt vagy orvos van, éppen beteget adott át az István kórházban, szabad mentőgépkocsi pedig, amelyen ápoló és gépkocsivezető, valamint a lélegeztetéshez szükséges ballon van, illetve az újraélesztés megkezdéséhez szükséges felkészültsége a mentősöknek, nem volt "otthon". A rohamkocsi a Markó utcából, a mentőorvosi kocsi pedig Budáról indult, és előbbi ért oda elsőként.(forrás: MTI, Klubrádió)