Afganisztán megelőzi Irakot

Májusban, júniusban és július első felében több szövetséges katona halt meg Afganisztánban, mint Irakban. Júliusban pontosan öt amerikai katona (ráadásul a legtöbb "nem katonai akcióval kapcsolatosan") esett el Irakban, miközben pár órával Nemes Krisztián magyar tűzszerész halála után, kilenc amerikai katona is életét vesztette Afganisztán keleti részén.

Ez utóbbi volt a legnagyobb veszteség egy támadás során, amit 2005 óta elszenvedtek az amerikaiak.

Az egykor "elfeledett háborúként" emlegetett afganisztáni csatatér egyre inkább a legfontosabb háborúvá növi ki magát. Több szakértő érvel úgy: sosem lett volna szabad hagyni, hogy Irak elvonja a Nyugat figyelmét Afganisztánról, hiszen akkor már sokkal "jobban állnánk" a közép-ázsiai országban.

Az erőszak fokozódik, s ennek több oka is van. Egyrészt a tálibok 2006 óta nem mennek bele nagyobb, frontális összecsapásokba a NATO-val, hiszen tudják, azt elvesztenék. - Ehelyett "puha" célpontokat vesznek célba az öngyilkos merényleteken, és az útszéli bombákon túl - mondja Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet Közép-Ázsia szakértője, aki hozzáteszi a biztonsági helyzet romlása szezonális, hiszen a kemény telek miatt nyáron indul be igazán a tálib harci gépezet. A tálibok iskolákat, utakat, járási központokat vesznek célba, bármit, aminek megsemmisítése akadályozhatja a központi állam megerősödését.

Másrészt a támadások nagy része délen és keleten történik, s a NATO csapatai most kezdik magukat befészkelni az eddig ismeretlen, veszélyes területekre. Keleten az al-Kaida és más szélsőséges, tálibbarát szervezetek is aktívak. Ezek a Pakisztánnal határos területek különösen érzékenyek, hiszen a határ túloldalán utánpótlás, pihenő, szellemi és anyagi bázis várja a tálibokat. "Minden probléma gyökere a törzsi területeken található, ahol a felkelők büntetlenül tevékenykedhetnek" - mondta a New York Timesnak David D. MacKiernan tábornok, a NATO vezette afganisztáni misszió parancsnoka. A tábornok állítása szerint a tálibok folyamatosan lőnek Pakisztán területéről, ahova elvileg a NATO nem lőhet vissza.

- A hosszú távú megoldáshoz kell Pakisztán - figyelmeztet Wagner Péter, aki szerint a másik nagy feladat a nemzetközi közösség előtt a kábítószer-termelés felszámolása.

Miközben az amerikai elnökjelöltek egymásra licitálnak az iraki háború befejezését illetően, kevés szó hangzik el Afganisztánról. Barack Obama demokrata jelölt arra tett ígéretet: még 10 ezer amerikai katonát küldene Afganisztánba, ahol több helikopter, jobb hírszerzés kell a győzelemhez.

080715_Afganisztan_misszio.pdf

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.