Májusban, júniusban és július első felében több szövetséges katona halt meg Afganisztánban, mint Irakban. Júliusban pontosan öt amerikai katona (ráadásul a legtöbb "nem katonai akcióval kapcsolatosan") esett el Irakban, miközben pár órával Nemes Krisztián magyar tűzszerész halála után, kilenc amerikai katona is életét vesztette Afganisztán keleti részén.
Afganisztán megelőzi Irakot
Ez utóbbi volt a legnagyobb veszteség egy támadás során, amit 2005 óta elszenvedtek az amerikaiak.
Az egykor "elfeledett háborúként" emlegetett afganisztáni csatatér egyre inkább a legfontosabb háborúvá növi ki magát. Több szakértő érvel úgy: sosem lett volna szabad hagyni, hogy Irak elvonja a Nyugat figyelmét Afganisztánról, hiszen akkor már sokkal "jobban állnánk" a közép-ázsiai országban.
Az erőszak fokozódik, s ennek több oka is van. Egyrészt a tálibok 2006 óta nem mennek bele nagyobb, frontális összecsapásokba a NATO-val, hiszen tudják, azt elvesztenék. - Ehelyett "puha" célpontokat vesznek célba az öngyilkos merényleteken, és az útszéli bombákon túl - mondja Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet Közép-Ázsia szakértője, aki hozzáteszi a biztonsági helyzet romlása szezonális, hiszen a kemény telek miatt nyáron indul be igazán a tálib harci gépezet. A tálibok iskolákat, utakat, járási központokat vesznek célba, bármit, aminek megsemmisítése akadályozhatja a központi állam megerősödését.
Másrészt a támadások nagy része délen és keleten történik, s a NATO csapatai most kezdik magukat befészkelni az eddig ismeretlen, veszélyes területekre. Keleten az al-Kaida és más szélsőséges, tálibbarát szervezetek is aktívak. Ezek a Pakisztánnal határos területek különösen érzékenyek, hiszen a határ túloldalán utánpótlás, pihenő, szellemi és anyagi bázis várja a tálibokat. "Minden probléma gyökere a törzsi területeken található, ahol a felkelők büntetlenül tevékenykedhetnek" - mondta a New York Timesnak David D. MacKiernan tábornok, a NATO vezette afganisztáni misszió parancsnoka. A tábornok állítása szerint a tálibok folyamatosan lőnek Pakisztán területéről, ahova elvileg a NATO nem lőhet vissza.
- A hosszú távú megoldáshoz kell Pakisztán - figyelmeztet Wagner Péter, aki szerint a másik nagy feladat a nemzetközi közösség előtt a kábítószer-termelés felszámolása.
Miközben az amerikai elnökjelöltek egymásra licitálnak az iraki háború befejezését illetően, kevés szó hangzik el Afganisztánról. Barack Obama demokrata jelölt arra tett ígéretet: még 10 ezer amerikai katonát küldene Afganisztánba, ahol több helikopter, jobb hírszerzés kell a győzelemhez.