Belga sörfőző a világ tetején

Az Egyesült Államok legnagyobb készpénzes cégfelvásárlását hozta tető alá, s ezzel a világ legnagyobb sörgyártójává válik a belga-brazil InBev, miután megegyezett az Anheuser-Busch megvételéről. A belgáknak most a versenyhivatalt, valamint a munkahelyeikért aggódó alkalmazottakat kell meggyőzniük.

Egy hónap hezitálás után a piacvezető amerikai sörgyártó, az Anheuser-Busch (AB) beadta a derekát, és elfogadta a belga-brazil InBev felvásárlási ajánlatát. Az AB kezdetben finoman visszaverte a belgák próbálkozásait, azóta viszont erőtlenebbé vált az ellenállásuk, hogy az InBev kilátásba helyezte: egy "alulról jövő" részvényesi kezdeményezéssel leváltatja a Busch família befolyása alatt álló AB teljes vezérkarát. Ez az eshetőség, kiegészítve egy hatmilliárd dollárral megemelt vételi ajánlattal, már megtette a hatását, s az AB vasárnap kitűzte a fehér zászlót. Az a gesztus is sokat nyomott a latban, hogy nem kopik el a név: az új vállalatot az Anheuser-Busch InBevre keresztelik majd. Persze az a családi perpatvar is a belgák kezére játszott, amelyben August Busch vezérigazgató az átvétel ellen ágált, míg bácsikája, Adolphus az eladás mellett kardoskodott. August elvesztette a vezérigazgatói székét, s - a dollárhegyek mellett - igazgatósági tagsággal vigasztalódhat - jelentette a Bloomberg.

A nyertes ajánlat 19 százalékos felárat takar a június eleji, "békebeli" állapothoz képest. A vételár így 52 milliárd dollárra hízott, ez az Egyesült Államok történetében a legnagyobb készpénzes cégfelvásárlás. A magyar Borsodi Sörgyárat is birtokló InBevnek a spanyol Banco Santander szervezi a 45 milliárd dolláros óriáshitelt. Az egyesüléssel, a párhuzamosságok megszüntetésével a cégek évi 1,5 milliárd dollárt spórolnak meg 2010 végéig. Előnyt jelent, hogy egy évi 36 milliárd dolláros együttes forgalmú, 380 millió hektoliter gallon sört gyártó vállalat
az alapanyag-beszállítókkal szemben is erélyesebben léphet fel.

Az InBevnek most az állásukat féltő amerikai dolgozók támogatását kell megnyernie, és meg kell szereznie a versenyhivatali hozzájárulásokat is. Az erős szakszervezettel bíró amerikaiaknál okkal tartanak a tömeges leépítésektől, noha az InBev vezérigazgatója, Carlos Brito egyértelműsítette, hogy semmi ilyenről nem lesz szó. A költségcsökkentések kíméletlen végrehajtásáról ismert Brito engedékenysége érthető, hiszen két legyet is üt egy csapásra: bejut az USA évi 100 milliárd dolláros forgalmú sörpiacára, ahol a közös cégnek már 50 százalékos részesedése lesz, és az AB révén megveti lábát Kínában, ahol 27 százalékos résztulajdonosává válik a második számú sörgyártónak, a Csingtaónak. Mellesleg a világ minden szempontból legnagyobb sörgyártóját irányíthatja. Hozzá hasonlóan a befektetők elégedetten nyugtázták a békés végkifejletet: az InBev részvényárfolyama 4,2, az AB papírjaié 2,6 százalékot erősödtek a megegyezés hírére.

Az egyesülők márkái

Anheuser-Busch: Budweiser, Michelob, Rolling Rock, Bud Light, Busch.
 
InBev: Löwenbrau, Stella Artois, Beck's, Borsodi, Spaten, Leffe.

 

 

A világ vezető sörgyártói 2007-ben

 

 

Cég

Ország

Mennyiség
(millió hektó)

Piaci részesedés
(százalék)

 

 

 

SABMiller

brit-dél-afrikai

231,7

13,1

InBev

belga-brazil

225,6

12,8

 

Heineken

holland

164,0

9,3

 

Anheuser-Busch

amerikai

150,7

8,5

 

Carlsberg

dán

120,0

6,8

 

Molson Coors

kanadai-amerikai

58,4

3,3

 

Modelo

mexikói

50,9

2,9

 

Csingtao

kínai

50,4

2,9

 

Janjing

kínai

41,1

2,3

 

Femsa

mexikói

39,5

2,2

 

 

Forrás: MTI

Carlos Brito, az InBev vezére a cég éves jelentésének bemutatóján
Carlos Brito, az InBev vezére a cég éves jelentésének bemutatóján
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.