A hágai bíróság vádat emelt a szudáni elnök ellen

A hágai bíróság főügyésze szerint a szudáni elnök indítékai nagyrészt politikaiak, alibije egy ellenforradalom, szándéka a népirtás.

A vád: népirtás

A The Washington Post néhány napja  diplomáciai forrásból arról számolt be, hogy a szudáni államfő is a főügyész célkeresztjébe került. A 2002-ben felállított ICC működésének kezdete óta még nem emelt vádat hivatalban lévő államfő  ellen.

Az ICC bírái elé terjesztett vádindítványban Luis Moreno-Ocampo népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel és háborús bűnökkel vádolja Omar Haszan el-Besirt, kérve annak letartóztatását. Ez az első eset, hogy az ICC hivatalban lévő államfő ellen emel vádat. A vádindítvány szerint a szudáni elnök irányítja a színfalak mögül a dárfúri afrikai törzsek kiirtására gyilkosságokkal, módszeres és tömeges nemi erőszakkal és deportálásokkal tett kísérleteket.

A Besir ellenőrzése alatt álló erők Dárfúrban legalább 35 ezer civilt gyilkoltak meg közvetlenül és további mintegy 265 ezer ember "lassú halálát" okozták - állította közleményében a főügyész. Moreno-Ocampo a háromfős bírói tanácstól arra hivatkozva kérte az államfő letartóztatását, hogy meg kell akadályozni további 2,5 millió ember halálát, akiket még mindig támadnak Dárfúrban a kormány által támogatott arab (dzsandzsavíd) milíciák. Az elnök "az egész államot" mozgósította annak érdekében, hogy "a menekülttáborokban élő 2,5 millió embert fizikailag megsemmisítse" - hangsúlyozza közleményében.

A főügyész kijelentette: nem tántorítják el azok az aggodalmak, hogy vádindítványa bosszúhadjáratot válthat ki a menekültek ellen és becsaphatja az ajtót nemcsak a segélyszervezetek, de a békefenntartó erők előtt is Szudánban. A népirtás folytatódik és ennek véget kell vetni - hangsúlyozta az AP amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

"Besir le akarja zárni a fur, a maszalit és a zaghava népcsoport történetét. Nem engedhetem meg magamnak azt a luxust, hogy szemet hunyjak. Van bizonyítékom" - írta közleményében. Az elnök "indítékai nagyrészt politikaiak. Alibija egy ellenforradalom. Szándéka a népirtás" - fűzte hozzá.

Moreno-Ocempo határozott fellépése ellenére csekély a valószínűsége annak, hogy Besir valaha is Hágába kerül. Szudán nem ismeri el az ICC joghatóságát és nem hajlandó sem letartóztatni, sem kiadni a bíróság vádlottjait.

Szudán fenyegetőzik

Szudán hétfőn visszautasította az elnök elleni vádindítványt és közelebbről nem részletezett "reagálással" fenyegetőzött arra az esetre, ha az ügyet az ENSZ elé viszik.

Az elnök tagadja a vádakat

Hétfő esti nyilatkozatában tagadta az ellene a Nemzetközi Büntetőbíróságon (ICC) felhozott vádakat a szudáni elnök, és hangsúlyozta, hogy a bíróságnak nincs joghatálya országában. "A kezdetektől fogva mondtuk, hogy mi nem vagyunk tagjai a bíróságnak... a bíróságnak nincs joghatálya Szudánban" - mondta Besir az állami televízióban élőben közvetített kommentárjában. "Bárki, aki meglátogatta Dárfúrt, találkozott tisztségviselőkkel, felkutatta népeit és törzseit... tudja, hogy mindez (beleértve az etnikai tisztogatást) hazugság" - jelentette ki az elnök.Az ENSZ ellenzi a vád alá helyezést

 Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn Besir jogi felelősségre vonása ellen emelte fel a szavát, mert véleménye szerint a vádemelésnek "nagyon negatív következményei lennének a békefenntartó műveletre". Az ENSZ  együttműködésre törekszik Besir elnökkel a dárfúri béketeremtésben. Szudán és az Arab Liga arra figyelmeztetett, hogy a Besir elleni vádemelés csak súlyosbítaná a konfliktust. Az Arab Liga bejelentette: szerdán Kairóban rendkívüli külügyminiszteri ülésen vitatja meg a Szudán és az ICC között kialakult helyzetet.

Az ENSZ és az Afrikai Unió közös szudáni békefenntartó missziója (UNAMID) elővigyázatosságból "meghatározatlan időre felfüggesztette" tevékenységét. Utasította Dárfúrban jelen lévő tagjait, hogy ne hagyják el házaikat és fokozott riadókészültséget rendelt el. ENSZ-források az EFE spanyol hírügynökségnek úgy nyilatkoztak, hogy a világszervezet néhány alkalmazottja Kartúmból Dzsubába, Dél-Szudán fővárosába költözött át.

A főtitkár fél  következményektől

Az ENSZ főtitkárát nyugtalanítja, hogy milyen következményei lehetnek a szudáni elnök elleni vádemelésnek, ezért külön nyilatkozatban kérte az afrikai ország hatóságaitól, hogy őrizzék meg az ENSZ-személyzet biztonságát. Ban Ki Mun azt várja, hogy a szudáni kormány teljes mértékben együtt fog működni az Egyesült Nemzetekkel, teljesíti kötelezettségeit, és megvédi az ENSZ személyzetének és javainak a biztonságát - hangzik a nyilatkozat.

A főtitkár hangsúlyozta, hogy a vádemelő Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) "független intézmény, és az ENSZ-nek tiszteletben kell tartania a bírósági eljárás függetlenségét". "Az ENSZ misszió Szudánban továbbra is részrehajlás nélkül fogja végezni a feladatait, és jóhiszeműen együttműködik minden partnerrel" - hangoztatta Ban Ki Mun.

Szudán nem csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó nemzetközi szerződéshez, és nem ismeri el a joghatóságát, de egy kartúmi nyilatkozatban azt ígérte, hogy meg fogja védeni az ENSZ alkalmazottait.Az ENSZ becslései szerint a 2003 óta tartó dárfúri konfliktusban 300 ezer embert öltek meg és milliók váltak földönfutóvá.

(MTI)

Omar al-Bashir elnök és a hadsereg főparancsnoka egy katonai díszszemlén
Omar al-Bashir elnök és a hadsereg főparancsnoka egy katonai díszszemlén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.