Az amerikai adófizetőknek kell megmenteniük a jelzálogpiacot, ha nem akarnak még nagyobb válságot.
Drága mentőöv Fannie-nak és Freddie-nek
A hét végén lázas találgatás kezdődött, vajon megsegíti-e az amerikai pénzügyminisztérium a jelzálogpiac két óriását, az együtt mintegy 5300 milliárd dolláros hitelállományt garantáló Fannie Mae és Freddie Mac pénzintézetet. A londoni Times szerint a Bush-kormányzat által vizsgált lehetőségek között előkelő helyen szerepel egy nagyjából tizenötmilliárdos tőkeinjekció. Egy másik opció szerint a kormányzat garnciát vállalna a Fannie Mae és a Freddie Mac hitelállományára. A történet Henry Paulsen pénzügyminiszter rövid pénteki közleményével kezdődött, miszerint a kormányzat "jelenlegi formájukban" támogatja a cégeket.
Az amerikai magán-pénzintézeti hitelkapacitás összesen mintegy 25 ezermilliárd dollár, tehát a Fannie Mae és a Freddie Mac részesedése valóban meghatározó. A cégek részvényeinek árai azonban a évtizedes mélypontjukon vannak, és tovább rontotta az árat a segítségről érkező hír. Miután a pénteki New York Times a két érintett pénzintézet stabilitásával kapcsolatos félelmek növekedéséről és a kormányzati tervekről adott hírt, a Freddie árfolyama 37 százalékkal, a Fannie részvényára 33 százalékkal esett.
Pénzpiaci szakértők úgy tartják, általános érdek az amerikai hitelpiac helyreállításában különleges szerepet játszó cégek felszínen tartása. Kudarcuk ugyanis gyakorlatilag lerombolná az amúgy is válságban lévő jelzálogpiacot, csődbe vagy csődközeli helyzetbe juttatna sok bankot, és ellehetetlenítené az ingatlanszektor normális működését. Másrészt a két cég együttes tőzsdei értéke jelenleg nagyjából 15 milliárd dollár, egy ugyanekkora tőkeemelés - amely szükséges volna a pénzügyi nehézségek leküzdésére - elvinné a részvények árfolyamának nagyobbik részét, súlyos kárt okozva a befektetőknek.
A Fannie Mae a Szövetségi Országos Otthonteremtési Jelzálogszövetség (Federal National Home Mortgage Association) közkeletű neve, a Freddie Mac a Szövetségi Otthonteremtési Jelzáloghitel Korporáció (Federal Home Loan Mortgage Corporation). Mindkettőt állami döntéssel hozták létre, de magántőke működteti. A Fannie Mae 1938 óta létezik, az 1968-ban alapított Freddie Macet a piaci alapokon álló versenytársának szánták. Mindkét pénzintézet azt állítja, hogy önerőből is talpon tud maradni.