A Newsweek közvélemény-kutatása szerint egy hónap alatt csaknem elolvadt Barack Obama tekintélyes előnye, a júniusi 15 százalékkal szemben most csak hárommal vezet John McCain előtt.
Olvad Obama előnye
A konzervatív táborhoz tartozó Rasmussen közvélemény-kutató intézet napi felmérése a hét végén először mutatott teljes holtversenyt a jelöltek között. A még nem teljesen határozott, de valamerre hajló válaszadókat is beszámítva Obama egyetlen százalékkal vezet. A Gallupnál is csökkent, de még háromszázalékos Obama előnye. A felmérések egybehangzó tanulsága, hogy a független választók körében fordulat állt be: eddig többségük McCainhez pártolt át. Ezzel magyarázható, hogy Obama személyes támogatottsága elmarad a kongresszusi választásokra készülő Demokrata Párt általános megítélésétől.
A felmérések még azt megelőzően készültek, hogy McCain gazdasági tanácsadója, Phil Gramm "nyafogók nemzetének" minősítette Amerikát, és "mentálisnak" a gazdasági visszaesést. A hiba annyira nyilvánvaló volt, hogy a kampány környékéről is azonnal eltávolított volt szenátort McCain a fehéroroszországi nagyköveti poszttal fenyegette meg. Obama azonnal kihasználta a lehetőséget, szerinte "kevés a kétség, hogy a gazdaság recesszióban van". McCain szombaton rádióüzenetben fordult az amerikaiakhoz, ami eddig az elnöknek volt szokása. Azzal vádolta Obamát, hogy a gazdasági gondok közepette adót akar emelni, ami szerinte a létező legrosszabb ötlet.
Nem teljesen világos, hogy az idén mekkora hatással lesznek a "nagyok" versenyére a harmadik párti elnökjelöltek. A hét végén a Zöld Párt bejelentette, hogy Cynthia McKinney volt képviselőt indítja. A georgiai fekete politikusnő alelnökjelöltje a szintén színes bőrű Rosa Clemente hiphop aktivista, az Amerikán belüli felszabadítási mozgalmak szakértője. Négy éve, fehér jelölttel a zöldek a szavazatok 0,1 százalékát szerezték meg. Újra indul a választáson a fogyasztóvédő Ralph Nader, aki 2000-ben sokak szerint hozzájárult Al Gore vereségéhez, ám négy éve a rá adott 0,4 százalék nem osztott, nem szorzott. Jobbról vihet el voksokat a libertariánus Bob Barr - különösen, hogy a Republikánus Párt jobbszárnyán sokan továbbra is elutasítják McCaint.
Segítheti viszont a konzervatív jelöltet a New York Times által vasárnap megszellőztetett hír, miszerint a Bush-kormányzat akár már szeptemberben megkezdheti az Irakban lévő csapatok kivonását. A 15 harci dandárból 1-3-at hozhatnak haza még a választás előtt, ami jól jönne a háborút kezdettől támogató McCainnek. A Fehér Ház és a Pentagon azonban nem feltétlenül választási megfontolásból fontolgatja a létszámcsökkentést, hanem azért, mert rosszul állnak a dolgok Afganisztánban, ahol egyre több amerikai katonára lenne szükség.