Magyarország sereghajtó az Európai Fogyasztói Szív-Index listáján

Sokkal több pénzt és figyelmet kellene fordítani a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, derül ki egy múlt héten közzétett európai felmérésből. Magyarország az utolsók között van az Európai Fogyasztói Szív-Index rangsorában.

A huszonhetek, valamint Svájc és Norvégia részvételével elkészült körkép a fogyasztók szempontjából hasonlította össze Európa szív- és érrendszerrel kapcsolatos egészségápolási rendszereit. Hazánk az öt kategóriában, összesen 28 szempont szerint kialakított sorrendben a 24. helyen áll, a maximális 1000 pontból 553-at ért el. A lista élén Luxemburg, Franciaország, Norvégia és Svájc foglal helyet. Az értékelés öt kérdésköre: a fogyasztók számára hozzáférhető információk, az ellátás elérhetősége, megelőzés, kezelés, valamint az elért eredmények.

- Jóllehet Magyarországnak a szívápoláshoz való hozzáférési lehetősége megfelelő, egészségügyi eredményei csalódást keltőek - nyilatkozta a sajtóközlemény szerint dr. Arne Björnberg, a Szív-Index kutatási osztályának igazgatója. A Health Consumer Powerhouse, a felmérést készítő cég elnöke szerint pedig a rendszer átláthatatlansága az egyik gyenge pont, a betegeknek ugyanis nem áll rendelkezésére elegendő információ ahhoz, hogy kiválasszák a legjobb egészségügyi szolgáltatót. - A rendelkezésre álló pénzt is bölcsebben lehetne felhasználni, ha azt megelőzésre fordítanák - mondta Johan Hjertqvist.

- A helyzet valóban rossz, az unión belül csupán egyes balti államokban rosszabbak a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos halálozási adatok - mondta dr. Nagy András kardiológus profeszszor, a Magyar Nemzeti Szívalapítvány kuratóriumának elnöke a Népszabadságnak. A professzor szerint a megelőzésre kellene nagy hangsúlyt fektetni, hiszen a most közzétett adatok szerint sem az ellátással van a probléma hazánkban.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár például gyakorlatilag elhanyagolható összeget fizet ki a dohányzásról való leszoktatásra. - Fontos lenne, hogy valódi, orvosi segítséget kaphassanak az emberek a leszokáshoz, és ne szoruljanak áltudományos "csodaszerekre". Az egy főre eső zöldség- és gyümölcsfogyasztásban is az EU utolsó harmadában kullogunk - mondta dr. Nagy András, aki szerint ez utóbbin segíthetne az Európai Bizottság múlt héten közzétett javaslata, amely 90 millió eurót költene arra, hogy zöldséggel és gyümölcscsel lássa el az iskoláskorú gyermekeket. Magyarország (mint új tagország) számára ráadásul az EU a program költségének a háromnegyedét állná.

- A megelőzés is hatalmas befektetést igényel. A dohányzásról leszoktató szerek pénzbe kerülnek, s ráadásul az államnak az adóbevételei is csökkennének, ha sokan tennék le a cigarettát - mondta Dr. Nagy. - A megelőzés nem elsősorban az orvosi rendelőben dől el. Átfogó kezdeményezések és összefogás kellene, hogy ne csak egészségügyi kérdésnek tekintsük ezt a problémát. Az iskolások étkezése például a mezőgazdaság és az oktatás ügye is. Az embereknek is fel kellene ismerniük, hogy az egészségügyi ellátás mely területén vannak problémák, hogy jobb ellátást követeljenek. A politikusoknak pedig határozott irányvonalat kellene kijelölniük - mondta a professzor. Ilyen konkrét lépések lehetnének a közterületi dohányzás tiltása, a cigaretttáról való leszokás támogatása vagy az élelmiszercímkék reformja. Ez utóbbi szimbólumokkal és színkódokkal tenné egyértelművé, az egyes termékek mennyire egészségesek.

A többség csak túl későn vizsgáltatja ki magát
A többség csak túl későn vizsgáltatja ki magát
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.