Orvosi számlák, kulisszatitkok

Megbetegedni - sajnos - a külföldi nyaralás vagy üzleti út kellős közepén is lehet. Elvileg egyszerűbb a helyzet, ha az Európai Unió területén utazunk, bár kellemetlen meglepetések itt is érhetnek bennünket. Az alábbi "kiskáté" legalább a váratlan fordulatoktól megkímélhet.

Mi történik, ha külföldön kell orvoshoz fordulnunk?

Nem árt, ha van nálunk Európai Egészségbiztosítási Kártya, amelyet ingyen kiválthatunk a megyei egészségbiztosítási pénztárnál. De vigyázat: ezzel csak "orvosilag szükséges" (magyarán sürgősségi) ellátást vehetünk igénybe, és kizárólag az adott tagállam társadalombiztosításával szerződött szolgáltatónál - a magánorvosokat tehát elfelejthetjük. Érdemes figyelni arra is, hogy a helyi lakosok által fizetendő önrészt vagy kötelező hozzájárulást nekünk is ki kell fizetnünk (a kórházi ellátásért például sok helyen napi tíz-húsz eurót kérnek). A kártya nemcsak az EU-ban, hanem Horvátországban, Svájcban, Norvégiában és Izlandon is érvényes.

Mi van, ha nem váltottuk ki az Európai Egészségbiztosítási Kártyát?

Ilyenkor az orvosi ellátásért a helyszínen kell fizetnünk. Kétségbeesni azért nem érdemes: idehaza a (területileg illetékes) megyei egészségbiztosítási pénztárnál utólag lehet kérni költségtérítést, de csak hat hónapra visszamenőleg. Így is pontosan annyi pénzt kapunk vissza, mintha lett volna kártyánk, azaz a kötelező önrészt/hozzájárulást továbbra is nekünk kell fedeznünk. Vigyázat, egyes EU-tagállamokban (Franciaország, Belgium, Luxemburg) a járóbeteg-ellátásnál akkor is a páciensnek kell megelőlegeznie a számlát, ha kiváltotta az Európai Egészségbiztosítási Kártyát.

És ha az EU-n kívüli országokban utazunk?

Minden az úti céltól függ. Magyarország bizonyos államokkal kétoldalú megállapodásokat kötött, a szomszédos Szerbiával vagy Ukrajnával például teljes körű "szociálpolitikai egyezményt". Itt az érvényes útlevél felmutatásával ingyen kapunk sürgősségi ellátást. Rosszabb a helyzet, ha semmilyen megállapodás nincs érvényben: a sürgősségi ellátás költségeiből ekkor a magyar egészségbiztosítási pénztár csak annyit térít viszsza, amennyibe ugyanez a szolgáltatás Magyarországon került volna.

Érdemes-e utasbiztosítást is kötni?

Igen, több okból is. Ha hirtelen orvoshoz kell fordulnunk, könnyen megeshet, hogy az üdülőhely közelében csak magánrendelést találunk - márpedig ilyenkor az Európai Egészségbiztosítási Kártya mit sem ér. Előfordulhat az is, hogy az adott országban a társadalombiztosítás kevesebb szolgáltatást finanszíroz, mint Magyarországon. Arról nem is beszélve, hogy ha súlyosabb külföldi baleset miatt szükségessé válik a hazaszállítás, ennek költségeit rendszerint nem fedezi a kötelező egészségbiztosítás. Az utasbiztosítás tehát pluszköltség és plusznyugalom.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.