UNESCO-feddés a fővárosi bontások miatt

Újabb huszonhét helyszínnel bővült az UNESCO világörökség-listája. A komáromi erődrendszerre vonatkozó magyar-szlovák előterjesztést visszavontuk ugyan, ennek ellenére mi, magyarok is terítéken voltunk. Ismét fejmosást kaptunk a fővárosi építkezések miatt.

Pápua Új-Guinea, San Marino, Szaúd-Arábia és Vanuatu először jutott világörökségi címhez - a számukra kedvező döntés a Világörökség Bizottság (VÖB) kanadai Québecben tartott 32. ülésén született. A listán mostantól összesen 145 állam területéről 878 helyszín szerepel, amelyek közül 679 kulturális, 174 természeti, illetve 25 vegyes besorolású.

Noha korábban arról szóltak a hírek, hogy csökkenteni igyekeznek Európa túlsúlyát, mégis befutott a horvát Stari Grad síkvidék, a francia Vauban erődök, a modern építészet lakóházai Berlinben, az olasz Mantova és Sabbioneta, San Marino történeti központja és a Titano-hegy, illetve hozzánk legközelebb eső helyszínként a Kárpátok szlovák részén épült fatemplomok.

Részletesen foglalkoztak a világörökség-listán szereplő helyszínek megőrzési állapotával. A jelentések között két magyar érték szerepelt, Budapest és a tokaji történelmi borvidék. A Budapestről hozott határozat lényege: a Világörökség Bizottság aggódik a nagy építészeti értékű és városképi jelentőségű régi épületek bontása miatt az Andrássy úti világörökségi helyszín védőzónájában, különösen a zsidó negyedként említett Belső-Erzsébetvárosban. Az sem tetszik a bizottságnak, hogy a régi épületek helyébe kérdéses minőségű kortárs épületeket építenek, melyek átalakítják a negyed építészeti értékét és városképi jelentőségét.

A bizottság arra kérte hazánkat, egyenként vizsgálja meg a már kiadott bontási engedélyeket, dolgozzon ki olyan pénzügyi eszközöket, amelyek nem bontásra és új építkezésre, hanem felújításra és helyreállításra késztetik az építkezőket. A VÖB arra is felkéri Magyarországot, hogy tárja fel az egykori gettó falmaradványait, és tegyen 2009. február elsejéig a Világörökség Bizottságnak részletes jelentést a zsidó negyed városrendezési helyzetéről.

A tokaji történelmi borvidék kultúrtáj, az esetében hozott határozat arra biztatja a magyarokat, hogy működjenek együtt a szlovák féllel a helyszín határon átívelő kiterjesztése érdekében. Szintén 2009. február elsejéig be kell nyújtani a tokaji helyszínről egy naprakész megőrzési állapotjelentést. Jó hír viszont, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban található Esztramos-barlang hivatalosan is a világörökség része.

A veszélyeztetett világörökségi helyszínek listáján továbbra is harminc helyszín szerepel. A drezdai Elba-völgy esetében a VÖB komolyan foglalkozott a helyszín törlésének a lehetőségével. Végül Drezda még egy utolsó esélyt kapott a hídépítési munkálatok leállítására, az eredeti állapot visszaállítására. Ha ez nem történik meg, jövőre elveszítik a világörökségi címet.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.