A növényeket, legalábbis leveleiket általában zöldnek gondolják, holott vannak nemcsak ősszel más színűek, tarkabarkák, csíkosak, pettyesek. Nem véletlenül színesednek a levelek, ezt a tulajdonságot a kert, lakás szépítésekor érdemes kihasználni.
Kertfestés növényekkel
A másság titka
Lombjukkal vagy virágukkal díszítenek a növények. Nemcsak a zöld levelű növényekkel szabad a kertet teleültetni. Az ötletszerű kiültetést azonban mindenképpen kerülni kell. A városi kertekben, ahol a nagy épületek monotóniáját kell színekkel élénkíteni, érdemes több, állandóan színes növényt telepíteni, míg a tágasabb vidéki kertekben már óvatosabban kell eljárni. Léteznek klasszikus színkombinációk, ilyen például a zöld, szürke, rózsaszín, bíbor. Erre példa lehet egy garázs csúf betonfala, mellette lugasra klemátiszt futtatnak, magán a garázsfalon pedig Mandzsu aktinídia kúszik, s ha van hely, akkor egy törpe japán juhar tovább színesítheti az eredeti szürke monotóniát. Mielőtt a színválasztásban bárkit befolyásolni szeretnénk, ajánljuk, szerezzen egy színkört - ha máshol nem, valamelyik internetes keresőbe be kell írni: színkör, és a program felkínál több lehetőséget is. Az optikai segédletet alkalmazva az egymás melletti színes egynyáriak, évelők és fás szárúak színválasztásakor már nem lehet hibát elkövetni. Nem kell feltétlenül színesíteni a kertet, mert a gyep, cserjék, fák zöld levelének árnyalatbeli különbsége, a növények által tagolt tér fény-árnyék hatása napközben sokféle optikai játékra ad lehetőséget.
Ha mégis az élénkítés mellett döntenek, akkor a növényválasztáskor figyelmesen kell eljárni: előbb a méretet, majd a színt kell eldönteni, ezután jöhetnek az olyan apró részletek, mint a koronaalak, hajtásrendszer, a levelek, virágok aránya, formája. A még rokon növényeknek sem kell sminkesdobozba nyúlni ahhoz, hogy egymástól különbözőre, tetszetősre pingálják magukat. Eltérő egyéniségük hangsúlyozására - a gondozási különbségeken túl - bőségesen elég a levelek színén, tagoltságán változtatni. Egyébként ezt a lehetőséget használják ki a nemesítők, amikor újabb fajtákat, hibrideket hoznak létre. Azokban a kertekben, ahol a zöld gyep dominál, mindenképpen mutatósak lesznek az egyneműen más színű, vagy zöldes, esetleg sárga, fehér árnyalatú, szegéllyel, pöttyökkel tarkított cserjék, alacsony fák.
A kert létesítésekor, vagy új, a korábbiaknál színesebb növények, esetleg a meglévőkkel harmonizáló, de változatosabb egyedek ültetését nem szabad elkapkodni. Nemcsak az intenzíven virágzókkal lehet tarkítani a kertet, hanem a színes vagy mintázott levelűekkel. El kell azon is gondolkodni, hogy vajon egész évben elegendő díszt nyújt egy ősszel fantasztikus színeket produkáló ecetfa vagy egy kecskerágó. De ugyanez vonatkozik a néhány hétig gyönyörű orgonára, liliomfára. Mennyivel másfajta kerti dísz egy színes levelű cserszömörce, amelyik júliustól parókaszerű termésével mesehangulatot ébreszt.
Nem szabad a növényvásárlást elkapkodni, hiszen a jól felszerelt kertészeti árudákban egy-egy faj, avagy fajta számtalan változata megtalálható. A legtöbb népszerű, eredetileg zöld színű cserjének, fának sokféle színes változatát hozzák forgalomba. Az egyik legsokoldalúbb a juhar (Acer: A.) példáján is érzékelhető, milyen választékból lehet a megfelelő helyre a pontosan odaillőt megtalálni. Található közöttük magas növésű, de kis fává fejlődő, sőt cserjeszerű is. Az alaki különbség mellett a levelek színezése és mérete is meglehetősen nagy változatosságot mutat. Természetesen vannak közöttük zöldek, olyanok, amelyek ősszel - ha a szél hamar nem kopasztja meg a fát - különleges árnyalatúra színeződnek, ilyen a tűzvörös, korai, hegyi, vörös juhar. Mások állandóan bordók, vörös levelűek, ilyenek az A. palmatum változatai. Megint másoknak, ahogy az A. platanoides "Drummondii" változat leveleinek szélén fehér, sárgásfehér vagy rózsaszín sáv húzódhat.
Színes levelek
A távol-keleti díszcserjék is egészen különleges színvilágúak, és a keleti kertészeket dicséri, hogy nem egy, igen különlegesen díszítő növényük termése még ehető is. Ha a színességet értékeljük, akkor a kínai abélia igazi csodanövény, mindene másféle. Vöröslő szőrös hajtásain lévő zöld tojásdad levelei ősszel lilás színt öltenek. A növény értékét csak növeli, hogy illatos, tölcsér alakú, rózsaszínes fehér virágait júniustól késő őszig folyamatosan bontja. Az elvirágzás után a rózsaszín csészelevelek tovább díszítenek. Akinek ez kevés, keresse a nagy virágú abéliát.
A kínai aktinídia, ismertebb nevén a kivi, kiváló, gyorsan növekvő pergolanövény. Aki termést is akar, fiút és lányt is ültessen, mert kétlaki. Mostani felsorolásunkban a kivi csak kitérő, mert egyedüli extra színe, a zöld levelektől elütő szőrős, barnásvörös hajtása van. Ellenben rokona, a Mandzsu aktinídia már a nagy hagyományú távol-keleti kertész tudósokat dicséri. Termése ehető, mégis a hímívarú cserje a kedveltebb, ugyanis levelei egy része, valamint a csúcsa fehér, majd júniustól rózsaszínű lesz.
A Kínai lilabogyónak nem a levelei, hanem rengeteg, egészen november végéig a kis bokron maradó, gyöngyszerű lilásrózsaszín termése adja legfőbb díszítő értékét.
Az egynyári struktúranövények kiválasztásával már óvatosabban kell eljárni, ugyanis a színes levelű fajták között vannak olyanok is, amelyek a hónapok előrehaladtával veszítenek főerényükből, színességükből, azaz a szépségükből. Ilyen a virágcsalán.