Egy, főleg volt kormánytagokból álló kétpárti bizottság átírná a háború indítására vonatkozó amerikai szabályokat. Jim Baker és Warren Christopher volt külügyminiszterek a New York Timesban közölt közös cikkükben hatástalannak és feltehetően alkotmányellenesnek minősítik a jelenlegi, a vietnami háború nyomán elfogadott törvényt, és helyette az elnök hatalmát meghagyó, de a kongresszus szerepét fokozó jogszabályt javasolnak.
Háború új szabályok szerint
A tervezet szerint egy hétnél hosszabbra tervezett katonai akciók esetén az elnöknek előzetes konzultációt kellene folytatnia egy új, a törvényhozás két házának és legfontosabb bizottságainak vezetőiből álló testülettel. Utóbbinak állandó apparátus állna rendelkezésére, amely hozzáférne a kormányzati döntés alapját képező hírszerzési jelentésekhez. A háború indítása továbbra is elnöki jogkör maradna, de a törvényhozásnak harminc napon belül állást kellene foglalnia. Ha a fegyveres akciót támogató indítvány nem kap többséget, bármelyik honatya beterjeszthetne ellentétes, a háborút ellenző javaslatot. Utóbbi azonban csak akkor vetne véget a konfliktusnak, ha az elnök is aláírja, illetve vétóját felülírná a két ház kétharmados többsége.
A javaslat célja a mostanihoz hasonló helyzetek elkerülése, amikor a Fehér Ház és a kongresszus egymásra mutogat. A javaslat egyelőre nem túl népszerű: a kongresszus nem akar a jelenleginél nagyobb felelősséget, míg a Fehér Ház az elnök főparancsnoki jogait félti.