Fél éven belül elkészülhet az ország hetedik, szentesi légimentő-bázisa. A beruházás nyomán a jelenleginél 15-20 perccel hamarabb juthat el a segítség a dél-alföldi sérültekhez.
Helikopteres mentés Szentesről
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és a Légimentő Kht. a napokban kiírta a közbeszerzési pályázatot a szentesi légimentő-bázis építésére. A kivitelező kiválasztása után, várhatóan már augusztusban elkezdődik a régóta várt dél-alföldi bázis építése. A csaknem százmillió forintos beruházás során világítórendszerrel ellátott felszállópályát, fűtött hangárt, kerozinkutat és a mentőhelikopter személyzetének pihenőrészleget alakítanak ki Szentes határában. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor még az év vége előtt elkészül - Sármellék, Balatonfüred, Pécs, Budaörs, Miskolc és Debrecen után - az ország hetedik légimentő-bázisa.
A szentesi központ felépítését - mint arról már beszámoltunk - többéves vita előzte meg. Kezdetben az Egészségügyi Minisztérium és a helikoptereket működtető, állami tulajdonú Légimentő Kht. nem értett egyet abban, hogy hol hozzák létre a dél-alföldi bázist. A légi mentők Szentest javasolták, a tárca viszont Szegedhez ragaszkodott. Végül a minisztérium elfogadta a szakmai érveket, s engedélyezte, hogy Szentesen épüljön a központ. A döntés után még kérdéses volt viszont az, hogy mikor biztosít forrást a minisztérium a beruházáshoz. A tárca előbb 2007. végi átadással számolt, majd a határidő - többszöri változtatás után - 2008 végére módosult. A beruházás csúszását időközben megelégelték a térség önkormányzatai, s úgy döntöttek, maguk próbálják meg előteremteni a szükséges összeget.
- Az elmúlt két hónapban összesen 35 millió forintot ajánlottak fel a beruházáshoz dél-alföldi települési és megyei önkormányzatok, ráadásul az egészségügyi tárca is döntött, s az OMSZ-on keresztül 60 millió forintot különített el a bázis felépítésére. Így végre megvan a létrehozáshoz szükséges öszszeg - mondta Túri Péter a Légimentő Kht. vezetője. Hozzátette: - Szentesen a helyi önkormányzat felajánlásának köszönhetően már másfél éve rendelkezésre áll a megfelelő terület, elkészültek a tervek, engedélyek, így semmi akadálya annak, hogy a kivitelező kiválasztása után nyomban elkezdődjön az építkezés.
Túri Péter kérdésünkre elmondta, hogy a bázis megnyitását követően jelentősen javul a térségben a sérültek ellátása. Jelenleg ugyanis körülbelül fél órába telik, amíg Dél-Alföldre érhet a Debrecenből vagy Pécsről riasztott helikopterük. Ha viszont elkészül a szentesi bázis, akkor a térség bármelyik pontjára 10-15 perc alatt eljuthat a mentőhelikopter - tette hozzá a vezető.