Kibővített G8 - nincs átütő eredmény

Ahogy az a G8-csúcsok esetében gyakran előfordult, sokak számára most is csalódással zárult az északjapán Tojakóban megrendezett, éves találkozó.


A nyolcak szerdán a nyolc legjelentősebb fejlődő országgal kiegészülve vitatták meg a világ jelenlegi helyzetét, és akárcsak az előző napokban, a középpontban a klímaváltozás volt. Amíg kedden öt ország, Mexikó, Kína, India, Dél-Afrika és Brazília a G8-nál radikálisabban sürgette az üvegházhatású gázok csökkentését, addig ma a tizenhat, úgynevezett vezető gazdaságok találkozójának, (Major Economies Meeting - MEM) országai közleményükben csak megismételték a tavalyi, Baliban tartott klímakonferencián elfogadott álláspontot, hogy "jelentős emissziócsökkentésre" van szükség.

Albánok és horvátok a NATO küszöbén

Lulzim Basha albán, illetve Gordan Jandrokovic horvát külügyminiszter jelenlétében írták alá Brüsszelben a két ország NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet. A meghívásról - amelyet a huszonhat tagállam mellett Tiranában és Zágrábban is ratifikálni kell - az atlanti szövetség áprilisi csúcsértekezletén döntöttek. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár történelmi jelentőségűnek nevezte a két nyugat-balkáni állam csatlakozását.
(Brüsszeli tudósítónktól)

Az ausztrál miniszterelnök, Kevin Rudd az eseményt követően elmondta, hogy a fejlett és a fejlődő országok közös célkitűzése hiányában veszélyben lehet az a cél, hogy jövőre Koppenhágában elfogadják a kiotói egyezményt felváltó új, globális megállapodást az üvegházhatású gázok csökkentéséről.

Azt azonban ő is és az idei csúcsot vezető Fukuda Jaszuo japán kormányfő is hozzátette, hogy a G8 keddi, "50-50-es" megállapodását - mely szerint 2050-re legalább 50 százalékkal csökkentsék a káros gázok kibocsátását - mindenképpen üdvözölni szükséges. Az továbbra sem világos azonban, hogy a G8 mit szeretne a kibocsátáscsökkentés báziséveként: Fukuda mostani viszonyítási szintről beszélt, de az Európai Unió továbbra is 1990-et tekinti annak.

A MEM-találkozó hosszú, de kevés tartalmat adó kommünikéjét egyébként a jelen levő, nemzetközi civil szervezetek ízekre szedték. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök egyébként bejelentette, hogy a MEM jövőre, a következő G8 helyszínén, Olaszországban, Afrikával egyetemben ismét ott lesz, és még nagyobb szerepet kap majd Kína, India, Brazília, Dél-Afrika és Mexikó.

Az eseményt követő, külön megrendezett sajtótájékoztatón Gordon Brown brit miniszterelnök "véreskezűnek" titulálta a Mugabe-rezsimet, s bejelentette, hogy az amerikaiakkal közösen még a héten az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszi a zimbabwei szankciók ügyét.

Azt szeretnék, hogy az ENSZ BT fegyverembargót vezessen be az afrikai ország ellen, vezetőit pedig korlátozzák a nemzetközi pénzügyi tranzakcióikban, valamint mozgásukban, utazásaikban.

"Eljárt az idő a G8 felett"

Eljárt az idő a G8 szervezet felett - állapította meg a világ hét legfejlettebb ipari államát és Oroszországot tömörítő fórum háromnapos csúcstalálkozója után csütörtöki számában a francia Le Monde és a brit The Daily Telegraph.

A független párizsi lap szerint a szerdán Japánban véget ért egyeztetésen bebizonyosodott, hogy a világ nyolc leggazdagabb állama nem képes egyedül rendezni a bolygó gondjait; ahhoz, hogy megtalálják a megoldásokat, be kell vonniuk a közös gondolkodásba a legfontosabb fejlődő országokat: Kínát, Indiát, Brazíliát. "Tojakóban gyaníthatóan meghalt a G8. Éljen a G13 vagy még ennél is szélesebb kör" - írta a Le Monde.

A konzervatív brit The Daily Telegraph azt írta, hogy a "masztodon" G8 nevetségesen elavult, egyszerűen meg kellene szüntetni, méghozzá jogutód nélkül. Van olyan nézet, hogy a fórumot ki kellene bővíteni, bevonni az egyeztetésbe Kínát, Indiát és más országokat, ez azonban egy még kevésbé rugalmas intézményt eredményezne csak - írta a londoni újság.

A svájci Neue Zürcher Zeitung is úgy vélte, sokkal inkább a G8 jelenlegi szervezeti formájára vezethető vissza a fórum alacsony hatékonysága, semmint a résztvevő állam,- és kormányfők adott esetben hiányzó együttműködési hajlandósága. (MTI)

A találkozó alatt folyamatosan ellen-tüntetéseket tartottak
A találkozó alatt folyamatosan ellen-tüntetéseket tartottak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.