Horgonyt vetnek a norvég partoknál a kínaiak. A hetven százalékban állami tulajdonban lévő CNOOC - leányvállalata révén - 2,5 milliárd dollárért megveszi az Awilco tengeri olajkutató társaságot, egyúttal átvállalja annak 1,3 milliárd dolláros adósságállományát. A kínaiak az Awilco pénteki tőzsdei záróáránál 18,7 százalékkal magasabb ajánlatot tettek a részvényekre.
Norvég felségvizeken a kínai olajkutatók
Egy hónap leforgása alatt egyébként 42 százalékkal emelkedett a cég részvényárfolyama, amely az adásvétel hétfői bejelentésére újabb 17 százalékot erősödött. Az Awilco-papírok népszerűsége azóta nőtt látványosan, hogy a cég május végén bejelentette: felvásárlási ajánlat érkezett hozzá egy meg nem nevezett vállalattól. Ezt később a norvég vállalat igazgatótanácsa áttanulmányozta és egyhangúan támogatta - írja a Wall Street Journal.
A China Oilfield Services az Awilco megvásárlásának köszönhetően már a világ nyolcadik legnagyobb tengeri fúrószigetflottájával rendelkezik. A norvégoknak 7, a kínaiaknak 15 úszó olajkitermelő platformjuk van. A tengeri kutató és kitermelő platformok hihetetlenül felértékelődtek, bérleti díjuk alkalmazkodott az olajárakéhoz. Ha így marad, a kínaiak befektetése rövid távon megtérül, de számukra talán még ennél is fontosabb, hogy olyan világszínvonalú technológiához és szürkeállományhoz jutottak, amire régóta vágytak. Emlékezetes, hogy a CNOOC a kaliforniai Unocal olajkutató és -termelő vállalatra 18,5 milliárd dolláros ajánlatot tett, ám jelentkezésük akkora ellenállást váltott ki az amerikai társadalomban, így végül Washington is jobbnak látta, ha versenyjogi és nemzetbiztonsági érdekekre való hivatkozással keresztbe tesz az ügynek. A kínaiak ezt már nem várták meg, s visszavonták a készpénzes ajánlatukat. Ezzel egyébként az amerikai Chevronnak kedveztek, amely 17,8 milliárd dollár értékű ajánlatával egyedüliként maradt a porondon.
A kínaiak nem sajnálják a pénzt arra, hogy amennyire csak tudják, függetlenítsék magukat az olajpiaci mozgásoktól, és növeljék saját készleteiket. A CNOOC például az idén 44 százalékkal 5,2 milliárd dollárra növelte a kutatásra fordítható keretét. Célja, hogy duplázzon, s 2010-re már bevételeinek 30 százalékát külföldön termelje meg. Az állam is egyre aktívabb: a kínai valutatartalékokat befektető alap, a SAFE például áprilisban 1,6 százalékos részesedést szerzett a francia Total olajtársaságban, amely a világranglista negyedik helyét foglalja el. A SAFE 2,8 milliárd dollárt fizetett a részvényekért.