Megkínzott nyelvezet - ez volt az egyik jelző, amelyet a jelen levő környezetvédők és civil szervezetek használtak a G8-csúcstalálkozó keddi, klímaváltozásról szóló dokumentumával kapcsolatban.
Feles klímamegoldást javasolnak
Tojakóból jelenti kiküldött tudósítónk,
A lecsupaszított szöveg szerint a nyolcak "az ENSZ-szel együttműködve megfontolják és elfogadják az üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább 50 százalékos csökkentését 2050-re". Bár sokan szerették volna, mégis várható volt, hogy középtávú, számszerűsített célokról nem esik szó kedden, ahogy továbbra is nyitva maradt a viszonyítási alap, a referenciaév kérdése. Mindenesetre José Manuel Barroso, az Európai Unió bizottságának elnöke üdvözölte a megállapodást, ahogy a Fehér Ház szóvivője, a brit miniszterelnök és a kanadaiak is elégedetten nyilatkoztak. A japánok hozzátették, hogy naivitás lenne egy ilyen nehéz témában rövid idő alatt átütő eredményeket várni, ezért a szöveget a tavalyi csúcshoz képest nagy előrelépésként kell felfogni. Tény, hogy egy radikálisabb, részletesebb célkitűzésben nem tudtak volna konszenzusra jutni a felek.
Amíg a hét legfejlettebb ipari ország, valamint Oroszország vezetői munkaebédet tartottak, Hokkaidón találkoztak Mexikó, Brazília, Dél-Afrika, India és Kína első emberei is. Ők sürgették a G8-at, hogy középtávon, 2020-ig 25-40, 2050-re pedig 80-95 százalékkal csökkentsék az üvegházgázok kibocsátását 1990-hez képest. Az ötök egyébként Ausztráliával, Indonéziával, Dél-Koreával és az Európai Unióval kiegészülve alkotják a vezető gazdaságok találkozóját (Major Economies Meeting - MEM), és holnap csatlakoznak a G8-hoz. Néhányan a nyolcak utódjának tartják a MEM-et, mivel az jobban leképezi a világgazdaság és -politika jelenlegi állapotát.
A keddi nap krónikájához tartozik még, hogy a G8 megvitatta a világgazdaság helyzetét. Ezen elismerték, hogy a fejlődő országok fejlődése lelassult, de üdvözölték, hogy a feltörekvő gazdaságok tovább erősödnek. Kiemelték, hogy a pénzpiacok kondíciói az elmúlt hónapokban ugyan javultak, de a veszély még nem múlt el, és a problémákat sem sikerült még teljesen rendezni. Fenntartásukat fejezték ki a magas élelmiszer- és olajárakkal kapcsolatban. Utóbbit illetően sürgették, hogy az olajtermelő országok növeljék kitermelésüket a felhasználók pedig hosszú távon javítsanak energiafelhasználási hatékonyságukon. A radikális olajár-növekedés hátterében feltételezett spekulánsokról ugyan nem tettek külön említést, de a piacok nagyobb átláthatóságát látták kívánatosnak.
Az esti munkavacsora során politikai kérdésekről esett szó, szóba került az atomfegyver és -energia kérdése, rajta keresztül pedig Irán és Észak-Korea is.