Nabucco-csúcsot kezdeményez Gyurcsány
Tartózkodó kíváncsisággal fogadták a magyar vendégeket a türkmén fővárosban, ahol a magyar kormányfő három miniszterelnök-helyettessel folytatott tárgyalásokat, így a kereskedelmi, ipari és mezőgazdasági-élelmiszeripari együttműködésről, a bankszektor és a pénzügyi szféra kérdéseiről, és az energiaszektorról.
Gyurcsány Ferenc a gáz- és olajügyeket felügyelő miniszterelnök-helyettessel folytatott megbeszéléséről úgy nyilatkozott, hogy nem csak az energiában gazdag országok szeretnék diverzifikálni iparukat, hanem az energiahordozókat vásárlók is szeretnék diverzifikálni piacukat és szállítási lehetőségeiket. Magyarország érdeke, hogy csökkentse függőségét az orosz gázszállításoktól, s ezért érdekelt a Nabucco gázvezeték megvalósításában. Utalt arra is, hogy Ilham Aliyev azeri elnökkel előző nap folytatott tárgyalásain elhangzott: Baku csak egy-két milliárd köbméter gázt tudna esetleg szállítani, de azzal nem lesz tele a vezeték.
A lehetséges gázszállításokról való magyar felvetésekre egyelőre nem érkezett konkrét válasz türkmén részről.
A magyar kormányfő szerint sok még a nyitott kérdés és a bizonytalanság a Nabucco tekintetében, ugyanakkor szorít az idő. "Itt az ideje, hogy a szakértői egyeztetések után egymás szemébe nézve foglaljunk állást a felmerülő problémákról - mondta Gyurcsány bakui megbeszéléseit követően. Mint az MTI kérdésére válaszolva hangsúlyozta, a türkmén elnöknek is felveti a Nabucco-csúcsra vonatkozó javaslatát.
A Nabucco tervezése némi lendületet kapott attól, hogy február elején a német RWE energiavállalat hatodik tagként csatlakozott a tervező-kivitelező konzorciumhoz, amelyet addig a török BOTAS, a Bulgargaz, a román Transgaz, a Mol és az osztrák OMV Gas International alkotott. A konzorcium bővítését hosszas huzavona előzte meg, mert Törökország politikai okból ellenezte a korábbi jelölt, a Gaz de France csatlakozását a csoporthoz, így büntetve Franciaországot, amiért az törvényben tényként ismerte el az 1915-ös örmény népirtást. A török álláspont szerint harcok voltak, de népirtással Törökország nem vádolható.
A Nabucco megépítéséhez számos országgal is meg kell állapodni, mert a jelenleg közel 8 milliárd eurós költséggel az első fázisban évi 30 milliárd köbméteres kapacitásúra tervezett, 3300 kilométeres vezeték - amely Közép-Ázsiából szállítana földgázt Európába 2013-tól Oroszországot elkerülve - Törökország keleti határától Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át halad majd az alsó-ausztriai, baumgarteni elosztóközpontig.
A Gaz de France szerint nem biztos a Nabucco jövedelmezősége
A Gaz de France szerint a Nabucco földgázvezeték "természetesen" Európa érdekében áll, "ha sikerülne", de nem lenne jövedelmező, ha csak azerbajdzsáni földgáz kerülne bele.
Ezt a francia állami ellenőrzésű gáztársaság elnök-vezérigazgatója, Jean-Francois Cirelli fejtegette egy francia parlamenti meghallgatáson kedden. Azzal kapcsolatban hallgatták meg, hogy a francia kormány a Gaz de France privatizálására készül, még e hónapban egyesítendő a Gaz de France-t a francia-belga Suez energiaipari magáncéggel.
- Pusztán azerbajdzsáni gáz nem lesz elég a vezeték jövedelmezőségéhez... A vezetéktervnek hasznára válna, ha látható lenne, hogy kerülhet-e majd a vezetékbe földgáz a Kaszpi-tengeren túlról vagy Iránból - mondta Cirelli.
A Gaz de France (GdF) vezetője nemrég azt is hangoztatta, hogy a cég továbbra is csatlakozni szeretne a Nabucco-konzorciumhoz, amelyből szerinte "nem gazdasági, hanem politikai okból" zárták ki.
Cirelli szerint a német RWE csatlakozása növelte a Nabucco-terv megvalósításának esélyét, és a Gaz de France sem szeretne kimaradni.
(MTI)