Több párt nem vesz részt Gyurcsány kezdeményzésében
Gyurcsány Ferenc vasárnap azt kezdeményezte, hogy a legfőbb közjogi méltóságok találkozzanak és értékeljék a budapesti melegfelvonuláson történteket. A miniszterelnök a szélsőségek, az indulatok, az intolerancia elleni "jogos nemzeti önvédelmet" is kezdeményezett, a Magyar Charta formájában, s gyűlést hirdetett szeptember 6-ára.
A házelnök, az Alkotmánybíróság elnöke és a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese már elfogadta a meghívást, az államfő egyelőre nem válaszolt a felkérésre.
A szombati melegfelvonuláson szélsőséges tüntetők támadtak a résztvevőkre és az őket biztosító rendőrökre. Az arcukat általában csuklyával, maszkkal takaró ellentüntetők Molotov-koktélokat, petárdákat, utcaköveket, üvegeket, tojásokat dobáltak.
Fodor Gábor, a szabad demokraták elnöke a miniszterelnök kezdeményezésére úgy reagált, hogy nem tartja helyesnek, hogy egy párthoz kötődjenek az ilyen típusú kezdeményezések. Mint mondta, csak akkor vesznek részt a szeptemberi gyűlésen, ha az nem egy pártrendezvény lesz, hanem más politikai erők is támogatják.
Fontosnak nevezte, hogy ilyen esetekben széles körű társadalmi és politikai összefogás alakuljon ki, s a különböző politikai erők együtt lépjenek fel. Hozzátette: a pártoknak együtt kell elítélniük az utcai erőszak minden formáját.
Fodor azt is elmondta, hogy találkozót kezdeményezett több civil szervezettel, amelyek képviselőivel a következő napokban arról akar beszélni, miként lehet úgy fellépni az ilyen helyzetekben, hogy eközben a szabadságjogok ne sérüljenek.
Orbán Viktor, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke sajtótájékoztatón közölte: a Fidesz az SZDSZ-szel ért egyet a Magyar Charta ügyében, a párt nem vesz részt a kormányfő által kezdeményezett szeptemberi gyűlésen.
"A hétvégi rendezvényen történteket a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség egész egyszerűen rendőrségi kérdésnek tekinti. Az egy képtelen helyzet, hogy Magyarországon a rendőrség nincs abban az állapotában, hogy képes legyen előre bejelentett rendezvények békés, rendezett lebonyolítását garantálni" - hangsúlyozta.
Azt tanácsolják a miniszterelnöknek, hogy ne a közjogi méltóságokat hívja össze, hanem a rendőrség vezetőit hívassa magához, annak érdekében, hogy egy előre bejelentett rendezvényt európai módon lehessen megrendezni Magyarországon - mondta a Fidesz elnöke.
Kósa Lajos, a párt alelnöke kiemelte, ha egy ilyen rendezvényt a rendőrség nem tud biztosítani, akkor a rendőrség szakmailag megbukott, az őt irányító politikusokkal együtt. Erre nem az a gyógyír, hogy egy újabb bizottságot, egyletet alapítunk, hanem olyanokat kell keresni, akik meg tudják oldani a feladatot - tette hozzá.
Úgy fogalmazott: az "Alkotmánybíróság elnöke chartába tömörül a - nem tudom én - homokosok egyesületének vezetőjével? És mit csinálnak? Utasítják a századost, hogy ide kell állni vagy oda kell állni? Vagy mi fog történni?"
Az SZDSZ Új Generáció elnöke szerint szégyen, amit Kósa Lajos a melegekre vonatkozóan mondott. Léderer András az MTI-vel közölte: három nappal azután, hogy magyar állampolgárokat a melegfelvonuláson Molotov-koktélokkal és kövekkel dobáltak meg, illetve savval öntöttek le, Kósa Lajosnak "egy kiadós homokosozáshoz támadt kedve". Megjegyezte, nem is vártak mást egy olyan politikustól, aki véleményük szerint már egy ideje a "homofób charta tagja".
Léderer András kitért arra: a miniszterelnök kezdeményezése kapcsán felvetődik a kérdés, hogy az mennyire őszinte, amikor Verók István szocialista polgármester a Molotov-koktéllal dobáló rendbontókkal egy kalap alá veszi a melegfelvonulás résztvevőit. A szervezet elnöke a kerületi vezető "bajkeverőknek" címzett szavait úgy értelmezte, hogy a polgármester felszólította a melegfelvonulás tagjait: a jövőben kerüljék el a VI. kerületet.
Az MSZP frakcióvezetője kedden a távirati irodával azt közölte: a Magyar Charta kezdeményezése az állampolgárokhoz szól, és nem egyik vagy másik párthoz. Ha más pártok nem akarják, hogy egypárti rendezvény legyen belőle, a legegyszerűbb, ha saját híveiket is a részvételre ösztönzik - írta Lendvai Ildikó.
Véleménye szerint a Magyar Charta a demokratikus többség kiállására kínál lehetőséget, pártállástól függetlenül mindenkinek, aki "megálljt parancsolna az erőszaknak."
(MTI)