Szívesen mutatkozik az ördög szerepében, hiúságának kiélésében azonban úgy tűnik, most túlságosan messzire ment Roger Kusch. Hamburg 2001-2006 közötti igazságügyi szenátora komoly vihart aratott azzal, hogy bejelentette: egy 79 éves würzburgi aszszonynak nemrégiben segítséget nyújtott az öngyilkossághoz, és az aktust videóra vette.
Provokátor ördögi szerepben
A nő nem volt halálos beteg, de rettegett attól, hogy az idősek otthonába kerül, s majd ott kell meghalnia. Ezért választotta inkább azt, hogy önkezével vet véget az életének.
A würzburgi eset és Kusch gondosan megtervezett sajtóértekezlete nyomán Németországban újult erővel tört ki a vita a kegyes halálnak is hívott eutanáziáról. Míg a megszólalók jelentős része az 53 éves, egykori CDU-s politikust jellemtelen, cinikus, az idős, beteg emberek félelmeivel játszó provokátornak nevezték, a médiát elöntő cikkek és tudósítások nyomán beindult a politika is. A Németországot nagykoalícióban kormányzó kereszténypártok és szociáldemokraták ugyan másként ítélik meg az eutanáziát, abban most kompromisszumot kötöttek: még az idén büntethetővé teszik, ha valaki üzleti alapon nyújt segítséget az öngyilkossághoz, vagy ahhoz asszisztál. Vitatott továbbra is, hogy miként ítéljék meg az egyesületek tevékenységét. Svájcban tíz év óta működik a Dignitas, amely alapos vizsgálatok nyomán szakszerű, értsd: orvosi segítséget nyújt a szenvedéseiknek saját akaratukból véget vetni akaró, halálosan-súlyosan beteg embereknek.
Kusch, aki jogász, régebb óta foglalkozik az eutanáziával. A német törvényeket tanulmányozva kijelentette: bizonyos körülmények közepette a kegyes halált választóknak nem kell Svájcba utazniuk - ahogy azt eddig már sokan megtették. Sőt, annyira beledolgozta magát a témába, hogy tavaly ősszel egy "halálosztó automatát" is alkotott. A gépezet gombnyomásra adja be a páciensnek az orvosok által előkészített kapszulákat: az egyikben rendkívül erős nyugtatót, a másikban kálium-kloridot halálos adagban.
A közfelháborodást kiváltó würzburgi eset során a "halálosztó automatát" nem vetették be. Kusch az akciót rögzítő videokamera előtt csak a kapszulákat adta át az idős nőnek, majd elhagyta a lakást - ezzel elkerülve, hogy cserbenhagyásért felelősségre vonják. - Az önrendelkezés joga az utolsó pillanatig megilleti az embert - hangoztatja Kusch arra hivatkozva, hogy a felmérések szerint a németek több mint a fele támogatja felfogását. Bírálói, elsősorban orvosok viszont azt mondják: azzal segítene leginkább a szenvedőkön, ha nem játszaná a mindenható Úristent.