Egyelőre még csonka a pajzs

Ma írják alá Prágában azt a szerződést, amely a Csehországban létesítendő amerikai lokátorbázis felépítéséről és működtetéséről rendelkezik. A dokumentumot Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és vendéglátó partnere, Karel Schwarzenberg írja alá - írja Pozsonyból Szilvássy József.

Az egyezségről hónapok óta jelentős társadalmi vita zajlik, amely tegnap tovább erősödött, miután Martin Bursík kormányalelnök, környezetvédelmi miniszter az egyik kommunista parlamenti képviselő interpellációjára válaszolva közölte: tudomása szerint a cseh kabinetnek nincsenek részletes információi arról, hogy az amerikaiak milyen erősségű és milyen egyéb műszaki paraméterekkel rendelkező radarállomást terveznek. Ezért a prágai védelmi tárca is csupán feltételezett adatokra támaszkodva érvel azzal, hogy a katonai támaszpont nem jelent veszélyt sem a lakosságra, sem a környezetre - jelentette ki a kormányalelnök. Mirek Topolánek kormányfő közölte, hogy a szerződés tervezetét az aláírást követő huszonnégy órán belül nyilvánosságra hozzák. A cseh szocdemek (CSSD) tegnap közleményben követelték, hogy az aláírást halasszák el az új amerikai adminisztráció hivatalba lépése utáni időre, mert akkorra feltehetőleg megváltozik Washingtonnak a megelőző katonai fellépések szükségességéről hangoztatott és alkalmazott doktrínája.

A bázist a közép-csehországi Brdy hegységben, Prágától hatvan kilométernyire tervezik. A támaszpont 2012-re készülne el. A cseh-amerikai egyezség szeptemberben kerül a parlament elé.

A lengyel sajtó szerint a varsói kormánynak legfeljebb két napja van a megállapodásra Washingtonnal az ellenrakéták telepítéséről. A Gazeta Wyborcza úgy tudja, hogy az USA katonai szakértői értetlenül állnak a lengyel követelés előtt, miszerint adjanak el nekik Patriot rakétákat. Az amerikaiak szerint erre Varsónak nincs szüksége. A lapok szerint az USA döntéshozói úgy vélik, Donald Tusk kormányfő voltaképpen nem akarja a rakétatelepítést. Eközben tovább tart a kormányfő és az államfő vitája. Lech Kaczynski ugyanis erősen szorgalmazza a megállapodást. Arra számít, hogy a rakéták befogadásával Lengyelország Amerika legfőbb szövetségesei közé kerül, és olyan védelmi garanciát kap, mint Izrael. Tusk is azt igényelte, hogy az USA a megállapodásba foglaljon egy olyan kitételt, miszerint veszély esetén Lengyelország segítségére siet. Ezt a garanciát - emlékeztetnek Washingtonban - a NATO alapokmánya tartalmazza. Mindenesetre a megállapodásnak csütörtökre meg kellene születnie, amikor Rice külügyminiszter varsói látogatását betervezték.

Elfogadhatatlan a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs egyes elemeinek Litvániába telepítése - figyelmeztette George W. Bush amerikai elnököt hétfőn Dmitrij Medvegyev orosz államfő -, közölte Szergej Prihogyko orosz elnöki tanácsadó a G8-csúcson. Medvegyev komoly aggodalmait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az USA tárgyalásokat kezdett Litvániával arról: ha az eredetileg kiszemelt Lengyelországgal nem tudna megegyezni, Litvániába vinnék az ellenrakétákat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.