Az MSZP szerint elkerülhető lett volna a melegek elleni atrocitás
Erről Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője beszélt budapesti sajtótájékoztatóján. A Fidesz közölte: augusztus végén is részt vesznek a gyülekezési törvény módosításáról tartandó ötpárti egyeztetésen.
A Fidesz nem reagált érdemben az áprilisban kezdődött ötpárti tárgyalásokon született javaslatokra, amelyek többek között a gyülekezési törvényt módosították volna a rendbontók elleni hatékonyabb fellépést megteremtve - közölte a kormánypárti politikus.
Úgy vélte, a szombaton történt események bizonyítják, hogy egyre nagyobb szükség lenne megállapodni a törvénymódosításról.
Az MSZP-s képviselő közölte, ha az Országgyűlés elfogadta volna a jogszabály módosítását, akkor egy időben azonos helyszínen két rendezvényt nem lehetett volna megrendezni, és a szombati események elkerülhetőek lettek volna.
Bárándy Gergely elmondta, nem a rendőrség hibája, hogy a két csoportot nem tudta elkülöníteni, ma erre nincs jogszabályi lehetőség.
Mint mondta, a Fidesz az ötpárti tárgyalásokon nem tett le javaslatot az asztalra, de még "arra se vette a fáradtságot", hogy a szocialisták javaslataira reagáljon.
"Mi kell még az egyezséghez? Milyen események kellenek az egyezséghez? (...) Vagy talán a Fidesz arra vár, hogy valakinek vagy valakiknek a koporsója felett kösse meg az egyezséget, vagy tán akkor sem lesz rá hajlandó?" - fogalmazott.
Bárándy Gergely szerint ez a kérdés nem a melegekről szól, hanem Magyarország sorsáról, arról szól, hogy a szélsőségek előretörését meg tudjuk-e akadályozni.
A szocialista képviselő veszélyesnek tartja azt, hogy "a szélsőséges bűnözök" mondhatják meg a társadalomnak, mit tehet és mit nem.
Közölte, hatékony eszköz lenne a gyalázkodásnak, a gyűlöletbeszédnek a büntethetővé nyilvánítása is. Szerinte a jogvédő szervezeteknek kellene számon kérniük a politikán, miért nincsenek megfelelő jogszabályok a hasonló estek megakadályozására.
Bárándy Gergely elmondta, szeptemberben kezdeményezni fogja a gyülekezési törvényről tartott ötpárti tárgyalások folytatását, és ezzel párhuzamosan előkészítik a gyalázkodással kapcsolatos törvénymódosítást is.
Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy a felvonuláson egyházellenes feliratok is voltak, a képviselő közölte, hívő emberként az ilyen megnyilvánulások neki sem tetszenek. Ezek ellen jelenleg azonban nem lehet semmit tenni, mert az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a gyalázkodásról szóló törvényt, amely nem csak a melegeket védte volna, hanem az egész magyar nemzetet - fűzte hozzá.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese közleményében úgy reagált, hogy pártja "ahogy eddig is mindig, úgy augusztus végén is részt vesz a gyülekezési törvény esetleges módosításáról tartandó ötpárti egyeztetésen".
A Meleg Méltóság Menete szombaton az Erzsébet térről indult az Andrássy úton a Városliget felé. Ugyanebben az időben indult meg az ellentüntetők menete is az 56-osok teréről az Erzsébet tér felé; mindkét felvonulást rendőrök biztosították.
A melegek menetét az Andrássy út teljes hosszában gyalázták és dobálták az út mindkét oldaláról. Az első erős támadás a Liszt Ferenc térnél, a Rendszerváltó Fórum rendezvényének helyszínén érte a felvonulókat. A térnél a tüntetők megpróbálták megbontani a kordont, rátámadtak a rendőrökre, akik könnygázzal válaszoltak.
A Liszt Ferenc térinél is nagyobb összecsapás helyszíne volt a Hősök tere, ahol csuklyás, maszkos tüntetők támadtak a rendőrökre. A kordonokat ledöntötték, a rendőröket megdobálták. A rendőrség vízágyúkat és könnygázt vetett be, a tömeget a Városliget, valamint a Dózsa György úton a Keleti pályaudvar, illetve a Váci út felé szorították ki.
(MTI)