Már az is véleményes döntés volt, hogy júliusban rendezzenek vízilabda Európa-bajnokságot egy nem kimondottan zord időjárásáról közismert országban.
Könnyű póló a hőségben
Malagából jelentikiküldött munkatársunk, Jakab József
Aki azonban a mérkőzések időbeosztását készítette, azt szigorúbb rendszerekben minimum előállítják, ám ha mégsem, akkor emberjogi aktivisták tesznek fel neki keresztkérdéseket. Igaz ugyan, hogy a malagai taxis komolyan panaszkodott arra: ilyen hűvös nyár emberemlékezet óta nem sújtotta Andalúziát - a megszokott harminchat-negyven Celsius-fok helyett jó, ha harminckettőig fölkúszik a hőmérő higanyszála -, a már-már elviselhetetlenül magas páratartalom miatt levegőt venni is nehéz, nemhogy föl-alá úszni, és közben még labdát dobálni a kapura. Ehhez képest a magyar férfiválogatottnak a világbajnok horvátokkal szembeni, péntek esti 10:9-es győzelme után szombat délelőtt 11-kor (!) volt jelenése a (nyitott) medencében, hogy aztán vasárnap déli fél egykor csobbanjon a vízbe a társaság. Ha mindezt azért találták ki, hogy a pekingi részvevőket az olimpián várható nehézségekre trenírozzák, akkor remeknek mondható az ötlet, minden más variáció esetében számon kérhető az emberiesség.
A lényeg persze az, hogy a jó kezdést még jobb folytatás követte, ugyanis Szlovákiát 19:3-ra intézte el a válogatott, ami még akkor is figyelemre méltó különbség, ha tisztában vagyunk az ellenfél képességeivel. A vasárnap déli összecsapás előtt sem kellett idegeskedni, mert a görögök voltak már jobbak is, azaz Kemény Dénes szövetségi kapitány kedvére gyakoroltathatta azokat a támadás- és védekezésfajtákat, amelyekre Pekingben számít majd a tanítványaitól. A legfontosabb információ a perzselő melegben lejátszott mérkőzésről az, hogy a magyar válogatott 8:3-ra nyert; hozzá kell tennem, különösebb megerőltetés nélkül. A vetélytárs ugyan számolatlanul dobálta a kapufákat, ám ezt ebben a sportágban sem értékelik, itt is a gólokat számolják.
Az elején többször megúszott az ellenfél, egyszer be is talált, aztán háromszor egymás után kezdhetett, vagyis nálunk volt az előny (3:1). A felek többnyire emberfórból szereztek gólt, ezek közül Kiss Gergely csavarja érdemel említést; igaz, előtte és közben a görög kapitány infarktusközeli állapotba került, ugyanis a bírók állandóan visszaadták a labdát a magyaroknak. Az első két negyed után 5:3 volt ide, aztán mindkét csapat komótosra vette a figurát, a nagy melegben nem forszírozva a támadásokat, mintegy beletörődve az erőviszonyokba. A görögök több gólt már nem is dobtak, köszönhetően Szécsi kapus bravúrjainak.
- Játszottunk már jobban is, ám ezúttal a sima győzelem volt a lényeg - értékelt a mérkőzés után Kemény Dénes. - A helyzetkihasználás azonban lehetett volna jobb; még akkor is koncentráltan kell játszani, amikor látszik, hogy az ellenfél nem képes komolyabb ellenállásra.
Ha valami elgondolkodtató, az valóban az eredményesség: harminc százalék alatti volt a találati hatékonyság, ami veszélyesebb rivális ellen gondokat okozhat. Igaz, ilyen egyelőre nincs a láthatáron. A válogatott hátralévő két csoportellenfelének játéka "dadog": a hétfői vetélytárs Montenegró mindöszsze egy-egy góllal nyerte első két meccsét, a kedd este "esedékes" spanyolok pedig két vereséggel kezdtek. Azaz igen komoly esély nyílott arra, hogy a magyar válogatott csoportelsőként közvetlenül az elődöntőbe kerüljön. Közben persze belelestünk a másik csoportba is, és nem okozott szomorúságot, hogy a címvédő szerbek a vasárnapi matinén szerény 6:6-ot játszottak a románokkal.
Egy másik döntetlen már velünk kapcsolatos: a női válogatott 4:4-et ért el az athéni olimpiai bajnok olaszokkal szemben, akik vasárnap mindössze egy góllal verték a görögöket. A magyar csapat ellenben 10:5-re nyert a franciák ellen.
Vagyis eddig minden rendben. A meteorológia viszont nem ígér enyhülést.
Férfiak, A csoport: Magyarország-Szlovákia 19:3, Horvátország-Spanyolország 11:7, Montenegró-Görögország 11:10, Magyarország-Görögország 8:3, Horvátország-Montenegró 7:6.
B csoport: Olaszország-Románia 12:7, Szerbia-Macedónia 23:6, Németország-Oroszország 13:4, Oroszország-Macedónia 9:9, Szerbia-Románia 6:6, Olaszország-Németország 12:6.
Nők, A csoport: Spanyolország-Oroszország 10:9, Hollandia-Németország 9:6, Hollandia-Spanyolország 10:10, Oroszország-Németország 17:10.
B csoport: Magyarország-
Olaszország 4:4, Görögország-
Franciaország 15:2, Magyarország-
Franciaország 10:5, Olaszország-
Görögország 10:9.