Gyurcsány: Betelt a pohár!

Megvitatná a legfőbb közjogi méltóságokkal a demokratikus intézményrendszer állapotát a miniszterelnök a Meleg Méltóság Napján történtek miatt. Gyurcsány Ferenc nemzeti önvédelmet és gyűlést hirdetett szeptember 6-ára.

Betelt a pohár, itt az ideje a jogos nemzeti önvédelemnek! - hangsúlyozta az Országház épülete előtt tegnap tett sajtónyilatkozatában a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc bejelentette: kezdeményezi, hogy a legfőbb közjogi méltóságok vitassák meg, miért látszunk gyengének pár száz, a többséget terrorizáló szélsőségessel szemben, és mi az, ami hiányzik az alkotmányos intézményrendszerből. A kormányfő a szélsőségek, az indulatok, az intolerancia ellen nemzeti önvédelmet hirdetett; az összefogás megmutatására gyűlést hirdetett szeptember 6-ára. Úgy látja, ha többséget kapnak a nemzeti önvédelmi kezdeményezések, akkor az országban nem káosz lesz, hanem "szabad, demokratikus büszkeség".

Gyurcsány álláspontja szerint a szélsőségesek hamisan hivatkoznak legszentebb magyarságunkra, ellopják magyarságunk szimbólumait és a szabadságot. A szélsőségek évek óta megzavarják a szabadság örömét. Ha így megy tovább - mondta -, nekünk is félnünk kell, és meggondolnunk, hogy kimegyünk-e az utcára. Ez nem rendőrségi, nem meleg-, nem zsidó- és nem cigány-, hanem közös ügy.

A miniszterelnök tegnap már találkozott a legfőbb ügyésszel és az igazságügy-miniszterrel, akiktől csütörtökre gyorsjelentést kért arról, hogy az állami intézmények hogyan végezték a dolgukat.

Az MTI-nek az újabb Magyar Chartáról azt mondta, az nem a baloldalról és a jobboldalról, nem a pártokról, nem a szervezetekről szól, hanem arról a milliónyi polgárról - fogalmazott -, akinek elege van abból, hogy egy pár ezres, rendkívül erőszakos csoport mondja meg, mit lehet tenni, és mit nem. Közösen meg kell védeni a demokratikus Magyarországot, mert az intézményrendszer és a szabályok láthatóan nem nyújtanak védelmet.

Gyurcsány szerint sokan érzik úgy - és erre a kormányfő válaszolni akar -, hogy a '89-90-es szabadságjogokkal a többséggel szemben élnének vissza. Azt szeretné, ha mindenki elgondolkodna azon, hova jut az ország, ha hagyja, hogy egy erőszakos csoport arra tolja, amerre ők akarnak menni.

- Nyugodtan, higgadtan mindenkinek válaszolnia kell arra, hol áll. És akinek ez fontos, áldozzon erre az ügyre pár órát az életéből - jelentette ki a kormányfő.

Az Ab már a héten foglalkozik a kormányfő kezdeményezésével

Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság (Ab) elnöke a hét elején, a teljes ülés elé terjeszti a kormányfő kezdeményezését és a testület tagjai közösen hozzák meg a választ - mondta Sereg András, az Ab sajtófőnöke.

- Ha meghívás érkezik a kormányfőtől a találkozóra, azt elfogadom és részt veszek rajta - mondta a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörében eljáró elnökhelyettes. Arra a kérdésre, hogy mi az álláspontja a történtekkel összefüggésben, azt mondta: nem tiszte politikai jellegű nyilatkozattétel, neki a bíróság ügyeinek intézése a feladata. Lomnici Zoltán mandátumának lejárta óta betöltetlen az elnöki poszt. Miután a parlament nem tudott új elnököt választani, ezért Kaposvári Bertalan elnökhelyettes látja el az elnöki teendőket. (MTI)

 


 

 

A kormányfő fellépése a szélsőségek ellen  F
A kormányfő fellépése a szélsőségek ellen F
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.