G8-csúcs a japán luxuserődben

Húszezer egyenruhás rendőr még Tokióban is nagyon-nagyon sok. A japán fővárosban plakátok figyelmeztetnek a G8-csúcs miatti biztonsági intézkedésekre. A helyiek rezignáltan veszik tudomásul, hogy eltávolították az állomások szemeteseit, és nem működik a város több százezer csomagmegőrző doboza sem.

Tojakóból jelenti kiküldött tudósítónk, Palanovics Norbert

Pedig a világ legbefolyásosabb vezetőinek hétfőn kezdődő találkozóját nem Tokióban, hanem onnan ezer kilométerre, az északjapán Hokkaidó szigetén, festői környezetben, a semmi közepén (pontosabban, egy vulkán és egy vulkanikus tó mellett) található, erőddé alakított hegyi luxusszállodában rendezik, Tojakóban. A Magyarországnál némileg kisebb Hokkaidót szinte hermetikusan lezárta a japán rendőrség és a szigetország alkotmánya értelmében nem létező, de a valóságban több mint kétszázharmincezer fős japán hadsereg.

A sziget fő repülőterén, Szapporo mellett olyan érzésem volt, mintha katonai objektumba érkeztem volna, ahol valami szupertitkos dolgot őriznek a japánok. Több volt a rendőr és katona, mint a repteret használó látogató. A házigazda nem bíz semmit a véletlenre: a csúcstalálkozó hatszázmillió dolláros költségvetésének a felét költi a biztonságra. Még medveijesztő síppal ellátott vadőrök is járőröznek, tavaly ugyanis több száz lakossági bejelentés érkezett medveveszéllyel kapcsolatban a környékről.

Ha a medvéket sikerülhet is, a globalizációellenes tüntetők egy részét nem tudják távol tartani a japánok. Bár több tucat aktivistának megtagadták a belépést az országba, tegnap Szapporóban - száz kilométerre a G8 helyszínétől - mégis ötezren tüntettek. A felvonulók összetétele igen vegyes volt, baloldali szakszervezetektől a kistermelőkön át a Tibet függetlenségéért küzdőkig.

A hét legfejlettebb állam és Oroszország háromnapos megbeszélésein szerepelnek majd a magas olajárak és az energiabiztonság kérdései, a világgazdaságot sújtó infláció, Afrika fejlesztése, az észak-koreai leszerelés, valamint az élelmiszerválság témái is. A központi szerepet azonban a klímaváltozás játszhatja. A várakozások szerint azonban kicsi az esélye annak, hogy a vezetők konkrét, számszerű célokat fogalmazzanak meg a szén-dioxid-gázok középtávú csökkentésével kapcsolatban. A szigetország egyébként mindent megtesz, hogy az energiakérdésben vezetőként tüntesse fel magát. A vendégeket hibrid és elektromos buszokkal fuvarozzák, a nagy japán autógyártók a helyszínen mutatják be legújabb, energiatakarékos modelljeiket, az ötezer fős médiahadat ellátó épületet pedig hétezer tonna hóval hűtik.

Az évenkénti találkozókat az utóbbi időben sok kritika érte, mivel nem hatékony a világ problémáinak kezelésében, másrészt nem tükrözi megfelelően az államok befolyását a világgazdaságba és -politikába. Sokan megkérdőjelezik Olaszország és Kanada csoporttagságát, és hiányolják Kínát, Indiát és Brazíliát. Igaz, utóbbiak a megbeszélések harmadik napján, szerdán, Mexikóval, Dél-Koreával, Dél-Afrikával és Indonéziával egyetemben ott lesznek Hokkaidón, amellyel ez lesz minden idők legnyitottabb G8-a. Mármint a résztvevők számát, és nem a biztonságot tekintve.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.