"Mindenkinek legyen elérhető a Balaton"

450 millió eurós beruházásra készül a Balaton körül az SCD Holding ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cégcsoport. Célja a kínálat és a szolgáltatások színvonalának javítása, valamint a Balaton nyári szezonjának kiterjesztése a többi évszakra. Kezdeti lépésnek megvásárolták a Balatontourist, Siótour és Zalatour kempingjeit és szállodáit, majd társnak megnyerték a világ egyik vezető ingatlanbefektetőjét. Az építkezések még az idén elkezdődnek, a fejlesztésekről nyilatkozik Tomcsányi Gábor, az SCD Holding vezérigazgatója.

- Milyen Balaton-képet szeretne kialakítani az emberekben?

- Elsősorban az élményekben gazdag, jó hangulatú szabadidő eltöltését. A mi generációnk gyerekkora jelentős részét a Balatonon töltötte. A belföldi turizmus tekintetében érdemes erre rájátszani, mert aki Magyarországon nőtt fel, annak van valamilyen személyes kötődése is a Balatonhoz.

- Mi az utóbbi 10-15 év tendenciája célközönségben és szolgáltatásban?

- A korábbi trenddel szemben az elmúlt két évben a belföldi turisták kerültek többségbe. Ezzel együtt növekedett mind a vendégéjszakák, mind a balatoni régióba látogatók száma. Ami a szolgáltatások színvonalát illeti, hoszszú hanyatlási időszakon van túl a Balaton. Két évvel ezelőtt még döntően ugyanazok a szolgáltatások voltak elérhetők, amit a '80-as évek végi lángossütők jelentettek. Jellemző tendencia a hazai turizmusban az, hogy évről évre nő a minőség iránti kereslet. A szolgáltatásokban és minőségi szálláskínálatban ezt az igényt még nem tudja teljes mértékben kiszolgálni a Balaton.

- Ki az a beruházó, aki hajlandó ennyi pénzt beleölni a fejlesztésekbe úgy, hogy a szezon jó esetben másfél-két hónap, és az is az időjárástól függ?

- Az a beruházó, aki úgy gondolja, hogy ezen változtatni lehet és kell is. Éppen az a fejlesztési program célja, hogy létrejöjjenek olyan turisztikai attrakciók és szolgáltatások a régióban, amellyel az időjárástól függetlenül egész évessé változtatható a szezon. Ez a beruházás, ha nem is rövid távon, de megtérülhet. Mi úgy számoljuk, 12-15 éven belül. Tavaly csatlakozott a programhoz egy szakmai befektető partner, a világ vezető ingatlanbefektetői közé tartozó Quinlan Private Csoport. Ez a visszaigazolása annak, hogy a tervünk jó. Amíg itthon sokan tamáskodva fogadták, hogyan lehet 100 milliárdos fejlesztést kifejezetten turisztikai céllal megvalósítani a Balatonon, addig a világ egyik legnagyobb befektetőcsoportja 50 százalékkal beszállt a fejlesztésekbe.

- Ebből mit profitálnak a turisták, mit a települések, és mit a Magyarország?

- Reményeink szerint a turisták új, színvonalas szolgáltatásokat nyújtó célponttal gazdagodnak. A helyi lakosok munkahelyekhez jutnak. A jelenlegi adóbevételek többszöröse pedig a helyi önkormányzatokhoz kerül, amit közösségi beruházásokra, vagy infrastruktúra-fejlesztésre fordíthatnak. Az ország azzal gazdagodhat, hogy a turizmus lehet Magyarország egyik kitörési pontja. Ebben mindig is jók voltunk, a lakosság számát tekintve a turisták aránya mindig az elsők között volt világviszonylatban is.

- Milyen járulékos hasznai lesznek több évtizedes távlatban?

- A befektetett pénznek a többszöröse jelenik meg a következő évtizedben adóbevételben, áttételesen munkahelyekben és azokon keresztül befizetett járulékok és adók képében. A számítások szerint általában ezek a beruházások a különböző szegmenseket tekintve 3-4-szeres multiplikátor-hatást jelentenek.

- Beszéljünk a konkrét számokról!

- Programunk 23 közvetlen fejlesztést jelent 21 településen a Balaton körül. Tavalyi áron számolva 100 milliárd forint a beruházás értéke, a megvalósulást 5-7 évre tervezzük. Az első építések év végén és a jövő év legelején megkezdődnek. Reményeink szerint az utolsók befejezése 2013 körül lenne. Összesen és a fejlesztések közvetett hatásaival is számolva körülbelül 2000-2500 munkahelyet teremthetünk a balatoni régióban.

- Melyek a legnagyobb befektetések?

- Alsóörsön tervezünk egy kifejezetten sportra épülő üdülőparkot és szállodát. Ilyen Közép-Európában nincsen. Az extrém sportokat a középpontba állító, egész évben üzemelő, majdnem minden ilyen tevékenységet fedett helyen megoldó komplexumról van szó. Balatonfüreden, 21 hektáros területen komplex fejlesztésként szálloda, üdülőpark épül konferencia-, wellness- és sportszolgáltatásokkal. Zamárdiban témaparkot és családbarát szállodát tervezünk. Ennek van egy oktató és egy szórakoztató része, aquapark, akváriumok, hagyományőrző műhelyek, mozi, éttermek.

- Egy sátorral is élvezhető marad a Balaton?

- A cél az, hogy mindenki számára elérhető legyen. Ha egy diák a barátaival, egy hátizsákkal leszáll a vonatról, ő is megtalálja a számítását, de annak is megfeleljen, aki szeretne egy 4-5 csillagos szolgáltatást kapni a Balaton-parton.

Tomcsányi Gábor
Tomcsányi Gábor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.