Büdös volna a magyar pulykahús?

Nem importál több pulykahúst Magyarországról a brit Bernard Matthews. A cég így próbálja meg viszszaszerezni a fogyasztók bizalmát.

A piacvezető brit húsfeldolgozó cég, a Bernard Matthews bejelentette, hogy ez év augusztusától kezdve pulyka-, 2010-től pedig sertés- és csirkeimportját is beszünteti. Az intézkedés két országra vonatkozik: Magyarországra és Brazíliára. A Bernard Matthews tulajdonában van a sárvári SáGa Foods Élelmiszer-ipari Zrt., ahonnan évek óta jelentős importot bonyolítanak le. A jövőben a levágásra szánt állatokat a norfolki székhelyű cég saját kelet-angliai telepein tenyésztik.

A közszolgálati BBC Look East című adásában nyilatkozó Matt Pullen marketingigazgató hosszasan részletezte, hogy két esemény miatt rendült meg a fogyasztói bizalom a vállalat iránt. Az egyik: a cég holtoni telepén 2007 elején észlelt madárinfluenza-fertőzés volt - emlékezetes, hogy a cég már akkor magyar partnereire próbálta hárítani a felelősséget. S ez volt a második oka a britek bizalomvesztésének, ugyanis az eset kapcsán a nyilvánosság számára is világossá vált, hogy a hamisítatlanul britnek látszó cég a termékeihez szükséges hús nagy részét Magyarországról és Brazíliából importálja. Ez pedig a szigetországban óriási presztízsveszteség. Nem mintha a britek importellenesek lennének, de a hazai tenyésztésű húsok afféle tradicionális prémiumértékkel bírnak.

A vállalat most "mindent elkövet, hogy a márkanéven esett csorbát valahogyan kiküszöbölje. 2007 elején átfogó szakértői vizsgálat foglalkozott a holtoni telepen tapasztalt madárinfluenza-fertőzést előidéző esetleges "magyar kapcsolattal". A brit agrártárca egy virológiai állásfoglalás alapján dolgozott, amely közel százszázalékos azonosságot fedezett fel a holtoni és a nem sokkal korábbi, magyar megbetegedéseket okozó H5N1 vírustörzs között, így a fertőzés "legvalószínűbb eredetének" a Magyarországról érkezett pulykahúst tartotta. Ez elegendő ok volt a végső szakításra.

A Bernard Matthews magyar érdekeltségénél, a SáGa Foods Élelmiszer-ipari Zrt.-nél érdeklődésünkre elmondták, hogy az anyacég döntése a sárvári feldolgozó forgalmát nem érinti számottevően. Sőt: felvevőpiaca lényegében nem változik, a termékeket továbbra is Nagy-Britanniában, illetve más uniós országokban értékesítik. Az eddig a Bernard Matthews számára exportált termékek mintegy 60 százalékát már most is más brit vállalatoknak értékesítik, és állításuk szerint az év végére teljes egészében pótolni tudják a kiesést új nyugat-európai megrendelésekkel.

Madarak pihennek a holtoni húsfeldolgozó tetején. A britek a hazaira szavaznak
Madarak pihennek a holtoni húsfeldolgozó tetején. A britek a hazaira szavaznak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.