Ébredezik a régóta tartó Csipkerózsika-álmából a Velencei-tó: az őszre átadják a régió első négycsillagos welness-szállodáját, továbbá megkezdődik a tó délkeleti csücskének, a velencei partszakasznak a 2,2 milliárd forintos átalakítása.
Fedett korzó lesz Velencén
- Bár kisebb beruházások már történtek az elmúlt években a Velencei-tónál, sőt hatmilliárd forintból kiépült a tó körül a szennyvízhálózat is, ám eddig hiányzott egy igazi nagy dobás, egy valódi idegenforgalmi attrakció - állítja Ecsődi László, a térség szocialista országgyűlési képviselője. - Most végre eljutottunk oda, hogy a hatvanas-hetvenes évek színvonalát felváltsuk egy XXI. századi turisztikai kínálattal.
A képviselő helyzetértékelése azon a rendezvényen hangzott el, amelyen bemutatták a velencei önkormányzat új projektjének, a Velencei-tó kapuja elnevezésű nagyberuházásnak a terveit. A fejlesztést a kormány a napokban sorolta az uniós forrásból megvalósuló kiemelt beruházások közé. A már korábban meghozott döntések alapján a közép-dunántúli régióban ebbe a sorba tartozik például a monostori erődrendszer és a balatonfüredi reformkori városközpont rekonstrukciója, Veszprémben a Séd völgyének átfogó rehabilitációja, valamint a székesfehérvári Királyi séta program megvalósítása.
A Velencei-tó kapuja projekt 2,2 milliárd forintba kerül, ebből 1,6 milliárd forint a vissza nem térítendő uniós támogatás, a többit a velencei önkormányzatnak kell előteremtenie.
- A beruházás tíz elemből áll, és a tó délkeleti partszakaszának mintegy nyolchektáros területét érinti csaknem egy kilométer hosszan - mondja Oláhné Surányi Ágnes, Velence polgármestere. - A fejlesztés célja, hogy Velence városának és a tónak a vonzerejét növeljük, minél több turistát csábítsunk a régióba. Valójában viszsza kell helyeznünk a tu-risztikai térképre az ország harmadik legnagyobb tavát, amely a rendszerváltozás óta az elmaradt fejlesztések miatt sokat veszített a népszerűségéből.
A Velencei-tó kapuja program elemei közül a legfontosabbak: egy másfél hektáros partszakaszon egy lídós, homokos strandot alakítanak ki, 827 méter hosszan térkő burkolattal ellátott, kivilágított parti sétányt építenek, felújítják a közműveket, átépítik a hajókikötőt, amely fölé egy 32 méter hosszú fahidat emelnek, szökőkutat állítanak fel és parkosítják a környéket.
A beruházás leglátványosabb része az úgynevezett fedett korzó lesz. Ez valójában egy zárt, fűtött, klimatizált sétányt jelent a tóparton, amelyet elsősorban télen vagy nyári esős időben használhatnak majd a turisták. A korzó csatlakozni fog az egész projekt legnagyobb eleméhez, egy új háromszintes szolgáltatóházhoz, amelyben üzletek, vendéglátó-ipari egységek kapnak helyet.
Oláhné Surányi Ágnestől megtudtuk: a parkoló kivételével valamennyi létesítményt - így a homokos strandot is - in-gyen lehet majd használni. A város ugyanakkor - az üzletek bérleti díjából és a várhatóan emelkedő iparűzési adóból - jelentős önkormányzati bevételre számít. A polgármester szerint a 2010-re befejeződő beruházás másik nagy haszna az lehet, hogy újabb turisztikai fejlesztéseket generálhat a Velencei-tó környékén.
Az önkormányzati projekt tőszomszédságában - a tervezett homokos strand mellett - egyébként már az idén ősszel megnyílik a tó első négycsillagos welness-szállodája. A magyar magánbefektetők által - jórészt hitelből - épített, hatmilliárd forintos komplexumban egy 11 medencés élményfürdőt, valamint egy 80 lakásos apartmanházat is kialakítanak, s a létesítmény több száz vendég fogadására lesz alkalmas.