A francia EU-elnökségnek a korábban bejelentett prioritások előmozdítása mellett két új kihívással kell szembenéznie: az írek negatív döntése után megoldást kell találni az intézményi problémákra, és néhány a széles rétegeket érintő látványos döntéssel közelebb kell hozni a polgárokat a döntéshozókhoz. Nicolas Sarkozy szerint a ratifikálási folyamat folytatása elengedhetetlen, ezután kell dönteni a további teendőkről. Bronislaw Geremek szerint sincs értelme várni, a jelenlegi lehetőségek között is meg lehet valósítani számos reformot.
Párizs keresi a kiutat az EU válságából
A volt lengyel külügyminiszter a Le Monde-ban megjelent cikkében sürgeti, hogy az EU Miniszterek Tanácsa (MT) döntsön a szervezet külügyminiszteréről, mégpedig úgy, hogy a külügyi főképviselőt nevezze ki a külügyminiszterek tanácsának elnökévé. A politikus-történész megvalósíthatónak tartja az EU-elnöki poszt gyors betöltését is: a Miniszterek Tanácsának fel kell kérnie az Európai Bizottság elnökét, hogy vezesse a testület üléseit, ezzel de facto az EU vezetője lenne - kifelé is. Geremek legfontosabb javaslata értelmében a jövőben bevezetnék az európai népszavazás intézményét, így a legérzékenyebb ügyekben - például az EU döntéshozatali rendszere - kikérnék az állampolgárok véleményét, amely azután kikényszerítheti az egyébként csak a szerződésekkel szabályozható változtatásokat.
Ami a konkrét, népszerű döntéseket illeti, ezek egyikéről Kovács László tájékoztatta lapunkat a francia EU-elnökség alkalmából megrendezett párizsi ünnepségek után. E szerint hamarosan döntenek arról a franciák által erősen támogatott bizottsági előterjesztésről, amely szerint jelentősen csökkentik az éttermi szolgáltatások forgalmi adóját. Az áfa mértékét mindegyik tagország saját maga állapítja majd meg, Franciaország esetében a jelenlegi 19,8 százalék helyett 5,5 százalékos forgalmi adót kell fizetniük a vendéglátósoknak, Magyarországon várhatóan ez a mérték ötszázalékos lesz. A francia államfő szeretne egy úgynevezett ökocsomagot is elfogadtatni Brüsszellel: ez arról szólna, hogy az energiatakarékos házak építésének és a környezetet kevéssé szennyező gépkocsik áfáját is 5,5 százalékra viszik le. Kovács jelezte, hogy jelenleg ennek a javaslatnak a hatástanulmányai készülnek, és ősszel születhet döntés az ügyben. A magyar biztos visszafogottan nyilatkozott Sarkozy másik javaslatáról, amely az üzemanyagár áfájának egyfajta lefölözését és közös alapba gyűjtését kezdeményezi: szerinte ebben a témában először az EU energiaügyi, gazdasági és adóügyi biztosának kell egyeztetnie egymással, hogy kiderüljön, életképes-e az ötlet. Kovács László a közeljövő egyik legfontosabb bizottsági ügyének nevezte az adócsalások elleni közös európai fellépésről szóló előterjesztést, amelyet szintén a következő hetekben vitatnak meg az Európai Bizottság tagjai.