Kiszabadult a baloldali kolumbiai gerillák fogságából szerdán Ingrid Betancourt, egykori kolumbiai elnökjelölt, három amerikai és 11 túszként tartott kolumbiai katona is. A francia-kolumbiai kettős állampolgárságú Betancourt 2002, a három amerikai túsz pedig 2003 óta volt a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) fogságában. A gerillák őserdei táborából helikopterrel vitték a kiszabadítottakat a Bogotá melletti katonai légi támaszpontra. Az amerikaiakat egyenesen az Egyesült Államokba vitték, egy San Antonió-i (Texas) kórházba, kivizsgálásra.
Amerikai segítség a túszmentéshez
Párizsban Betancourt a szupersztár
A bogotái repülőtéren Juan Manuel Santos védelmi miniszter a túszmentő akció körülményeiről elmondta, hogy több hónapos előkészítés után szerdán egyetlen lövés sem dördült el. A kolumbiai hadsereg hírszerzői ugyanis beférkőztek a gerillák soraiba, és elhitették a túszokért felelős helyi parancsnokkal - mozgalmi nevén Cesar -, hogy elviszik a foglyokat Alfonso Canóhoz, a FARC első számú vezetőjéhez. A túszokat három csoportba osztva elszállították a gyülekezőhelyre, ahol két helikopter várt rájuk, amelyet a katonai hírszerzés emberei vezettek. Miután a helikopterek a levegőbe emelkedtek, a gerilláknak beöltözött katonák lefegyverezték Cesart és társát.
Egyébként 35 további helikopter állt bevetésre készenlétben, ha komplikációk léptek volna fel. Elhangzott az is, hogy a most elfogott két gerillát bíróság elé állítják, s várhatóan ez a sors vár a csoport további 58 tagjára, akiket egyelőre a helyszínen futni hagytak, mert nem akarták felfedni az akciót.
A mentőakció részt vevői valamennyien a kolumbiai hadsereghez tartoztak, ám William Brownfield amerikai nagykövet - mint az AP jelentette - elismerte, hogy az akcióra "szoros együttműködésben" került sor, amerikai részről fontos "felderítési információkkal", felszerelésekkel, kiképzési és műveleti tanácsadással" is hozzájárultak a sikerhez.
George W. Bush amerikai elnök méltatta a kolumbiai hatóságok akcióját, "erős vezetőnek" nevezte Álvaro Uribe kolumbiai elnököt. A spanyol kormány szintén megelégedésének adott hangot, és a FARC többi túszának szabadon engedését követelte.
A FARC négy évtizede folytatja harcát. Ám az egykor tizenhétezer fegyverest mozgósító gerillaszervezet az utóbbi években elszenvedett veszteségek és kilépések miatt mára kilencezer főre apadt a becslések szerint. Uribe államfő szerint a FARC korszaka a végéhez közeledik.