Harmincezer férőhelyes modern stadiont és sportkomplexumot álmodtak a Puskás Ferenc stadion helyére, amely további 25 ezer hellyel bővíthető - áll abban a tanulmányban, amelyre alapozva a kormány eldöntheti, belevág-e az újjáépítésébe.
Stadionterv: a kicsi is elég
- Reményeim szerint rövidesen dönt a kormány arról, hogy épüljön-e új sportkomplexum a Puskás Ferenc stadion helyén, tájékoztatta lapunkat Elbert Gábor, a sportügyekért felelős szakállamtitkár. Hétfőn elkészültek a még korábban, Bajnai Gordon által "megrendelt" tanulmányok, melyek a stadion újjáépíthetőségét vizsgálták gazdasági, jogi és műszaki megvalósíthatósági szempontból. Ezek az önkormányzati miniszter jóváhagyásától függően kerülhetnek a kabinet elé.
A három hónap alatt elkészült anyagban két felújítási lehetőséget vizsgáltak. Egy úgynevezett hagyományos rekonstrukciót és egy teljesen új komplexum építését. Az első azonban megtévesztő elnevezés, ugyanis egy új, a jelenlegitől szerkezetileg teljesen eltérő aréna épülne, amelyben a lehető legtöbb sportág teret kaphatna. Emellett a Körcsarnok kiváltására egy új - a szakállamtitkár szavai szerint - munkacsarnokot is felhúznának. A második változat ennél lényegesen több funkcióval rendelkező komplexum megvalósíthatásával számol. E szerint az említett építkezéseken túl a területen egy sportegészségügyi központot is kialakítanának, és a Testnevelési Egyetem egyes egységei is ide költöznének.
A Puskás Ferenc, korábbi Népstadion felújításának tervét úgy húzták elő a kalapból az előző kormányok, mint a fehér nyulat, sportminiszterként már Deutsch Tamás és Gyurcsány Ferenc is felvetette.
- Most először egy konkrét gazdasági számításokkal alátámasztott anyag áll rendelkezésre. Így eldönthető, érdemes-e belevágni az építkezésbe, és ha igen, milyen finanszírozási konstrukcióban - válaszolta a szakállamtitkár arra a kérdésünkre, hogy a jelenlegi állapot mennyiben komolyabb a korábbi ötleteknél.
Ennek ellenére a dokumentumban felvázolt költségekről a szakállamtitkár már nem válaszolt. Ennek oka, hogy az eltérő elképzelések miatt a legolcsóbb és a legdrágább kiviteli terv között majd hetvenmilliárd forint különbség van. Lévén, rengeteg olyan döntést kell meghozni a projekt körül, amely milliárdokkal módosíthatja a terveket.
Ötvenöt éve avatták, mégsem készült el
Ezek közül a legalapvetőbb kérdés, hogy milyen konstrukcióban épülne fel a stadion. A több megvizsgált lehetőség közül a legvalószínűbb vagy a legelőnyösebb az lenne, ha a komplexum használatáért az állam úgy fizetne, mintha valamilyen szolgáltatást venne igénybe. Ez tulajdonképpen egy PPP, mondhatni, konceszsziós konstrukció - így valósultak meg egyes autópályák is. E szerint magántőkéből épülne a fel a komplexum, és az állami visszabérelné azt. Emellett létezik egy olyan elképzelés is, hogy a terület egy részét vagyonkezelésbe adnák. Ugyan az államtitkár költséghatárokat nem adott, ám korábban olyan becslések láttak napvilágot, hogy egy ilyen rekonstrukciós munka 30-100 milliárd forintba kerülne.
Egyelőre tehát sok a kérdés, egy azonban bizonyos, a tanulmány mindkét esetben a mostaninál lényegesen kisebb, 30 ezer férőhelyes stadion megépítésével számol, amelyet mobil lelátókkal 55 ezresre lehetne bővíteni. - Egy ekkora ország számára a gazdasági körülményeket is figyelembe véve egy ilyen kapacitásokkal rendelkező ingatlan biztosítaná a leghatékonyabb és leggazdaságosabb bővítést - fogalmazott a szakállamtitkár. Ettől persze születhet eltérő döntés is egy nagyobb beruházásról, mivel az ilyen nemzeti stadionokat sok helyen prestízsberuházásként kezelik.
Akárhogy is alakul, a költségek növekedésével mindenképpen számolni kell. Információink szerint most az ingatlankomplexumra jelenleg évente 2,5 milliárd forintot fordítanak. Ez pedig egy új beruházás elkészültekor legalább a duplájára emelkedne. Igaz, a mostani komplexum és az új színvonala között is van különbség, méghozzá nem is kevés.
Mindez persze csak a távoli jövő, amelyet még a politikai változások is keresztülhúzhatnak még egy kedvező minisztériumi és kormánydöntés esetében is. Elbert Gábor ugyanis hangsúlyozta, amennyiben a kabinet a beruházás mellett tenné le a voksát, úgy csak a szükséges pályázatok és engedélyeztetési eljárások nem kevesebb mint 1,5-2 évet vennének igénybe anélkül, hogy egyetlen kapavágásra sor kerülne.
A mostani elképzelések szerint így az első esetben 2010 tavaszára, míg a második változatnál néhány hónappal később lehetne a szükséges szerződéseket aláírni. Ám, hogy a beruházás mikorra készülhetne el, azt már a szakállamtitkár sem kívánta megbecsülni. Annyit viszont elárult, hogy amennyiben az új stadion elkészülne, akkor első komoly nemzetközi eseményként már lehetőség nyílna egy UEFA Kupa-döntő megrendezésére.