Fényzászló az Eiffel-tornyon

Az Európai Unió legfontosabb feladata, hogy megvédje polgárait a globalizáció hatásaitól: ezt üzente Nicolas Sarkozy a francia EU-elnökség előestéjén adott tévéinterjújában. A francia államfő érezhetően változtatott a korábbi hangsúlyokon, és ezúttal - nyilvánvalóan az ír népszavazás kudarca miatt is - az unió emberközeli arcát igyekezett megmutatni.

Ehhez sikerült igazán népszerű témákat találnia: felmelegítette régi tervét az éttermi vendéglátás áfájának csökkentéséről, és megismételte a Németország által már határozottan visszautasított elképzelést az üzemanyag áfájának limitálásáról.

Új elképzelésekkel is előállt, például a kevésbé környezetszennyező épületek és gépjárművek kedvezőbb adóztatásáról. Sarkozy ismét előjött egyik kedvenc vesszőparipájával, az Európai Központi Bank kritizálásával: szerinte a banknak kamatláb-politikája kialakításakor a gazdasági növekedés érdekeit is érvényesítenie kellene, és nem csak az infláció kordában tartására kellene összpontosítania.

Röviddel az interjú sugárzása után, sokkal látványosabb képek jelentek meg a televíziók képernyőjén: este tizenegykor Bernard Kouchner francia, Dimitrij Rupel szlovén külügyminiszter és Bertrand Delanoe párizsi főpolgármester gombnyomására az EU fénylogója jelent meg az Eiffel-tornyon. A speciális kivilágítást augusztus végéig tekinthetik meg az érdeklődők.

Az elnökség első napján - a hagyományoknak megfelelően - Nicolas Sarkozy vacsorán látta vendégül az Európai Bizottság tagjait, akik francia partnereikkel is tanácskoztak. Az ünnepi események krónikájához tartozik, hogy befejeződött az európai hölgyek Mont Blanc-túrája: a huszonhat résztvevőből hatan másztak fel a csúcsra, a Magyarországot képviselő Pásztory Dóra 3800 méterig jutott.

Eközben lemondott a francia szárazföldi haderő vezérkari főnöke, miután Carcassone-ban a vasárnapi katonai nyílt napon egy őrmester megsebesített tizenhét nézőt. A katonák túszmentő akciót szimuláltak, de az egyikük gondatlanságból éles töltényeket tett fegyverébe, majd a közönségbe lőtt. Négyen súlyosan megsebesültek, de úgy tűnik, nem lesz halálos áldozata az esetnek. Nicolas Sarkozy meglátogatta a sebesülteket a kórházban, és példás büntetéseket helyezett kilátásba. Ugyanezt követelte Hervé Morin védelmi miniszter is, ezért kell távoznia a tábornoknak a vizsgálat befejezése előtt.

Szakértők továbbra is azon vitatkoznak, miként fordulhatott elő, hogy a kiváló katona hírében álló őrmesternél egyáltalán éles töltények maradhattak. A rendkívül szigorú szabályok szerint minden akció és lőgyakorlat után vissza kell adni a fel nem használt lőszert. A vizsgálat első adatai szerint a 28 éves katona kezelte az ezred lőszerraktárát - ez lehet a dráma egyik magyarázata.

Elnökségindító dekoráció az Eiffel-tornyon
Elnökségindító dekoráció az Eiffel-tornyon
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.