A Nemzeti Színház tegnap beiktatott igazgatója, Alföldi Róbert átvette elődjétől, Jordán Tamástól azt a kulcsot, amely a teátrum minden ajtaját nyitja és zárja. Az új direktor a következő évadra nyolc premiert tervez, klasszikusokat "kicsit máshogy", együttműködést külföldi színházakkal, magyar írókkal, zenészekkel és múzeumokkal.
Nemzeti - kicsit máshogy
Izgatottan, mégis nagy belső nyugalommal indul neki új munkájának Alföldi Róbert, aki sajtótájékoztatóján beszélt új társulatáról és műsortervéről. Tizennyolc művésztől vált meg, mindenki megtartja régi szerepeit. A társulatot főleg fiatalokkal bővítette, öt friss diplomás és négy tavaly végzett színész kerül a csapatba. Átszerződik a Nemzetibe az Új Színházból Nagy Mari, a Krétakörből Péterfy Bori és Rába Roland, a Bárkából Tompos Kátya és Makranczi Zalán, valamint újra tag lesz Murányi Tünde.
A régi repertoár java addig marad, míg nem csökken a közönség érdeklődése. A nyolc bemutatóból hármat - az Oresztészt, a János vitézt és egy Szentivánéji álomparafrázist, A parkot - a direktor rendez. A János vitézt kettős szereposztásban játsszák, élő zenével. Alföldi elmondta: azért ő állítja színpadra ezeket, mert a rendezők, akikkel együtt dolgozna, tavaszra már "elkeltek".
A Krétakör előadása, A jég, Mundruczó Kornél munkája áttelepül a Bajor Gizi parkba. Néhány szerepet átvesznek benne a nemzetisek. Zsótér Sándor két egyfelvonásost rendez: a Vassza Zseleznovát - Básti Julival a főszerepben -, valamint Brechttől A kivétel és a szabályt. Remenyik Zsigmond Pokoli disznótorát Dömötör András állítja színpadra, Racine Atáliáját pedig Valló Péter. Az évad utolsó premierje a Balázs Zoltán rendezte Amalfi hercegnő, amelyben Törőcsik Marit, Péterfy Borit, Sinkó Lászlót, László Zsoltot és Makranczi Zalánt is láthatjuk.
Akik a klasszikusokat hiányolnák: a huszonéves színészek műhelymunkában készülnek majd a Bánk bánra. Az ember tragédiája színeinek külön napokat szentelnek: mindegyiket más-más rendezi, sőt az egyes korszakokhoz a Szépművészeti Múzeum is ad képzőművészeti alkotásokat. A Biblia évére tíz írót kértek fel - Esterházy Pétertől Rakovszky Zsuzsáig -, írjon színművet egy-egy parancsolatról. A Nemzetibe jön a Comédie-Francaise társulata és a díjesőt látott kolozsvári Ványa bácsi-előadás. Folytathatjuk a listát a felolvasó színházsorozattal, az együttműködésekkel: a szomszédos Művészetek Palotájával, a Ferencvárosi és a Budapesti Tavaszi Fesztivállal.
A sajtótájékoztató után Alföldi Róbert többek között arról is beszélt lapunknak, hogyan orvosolják a színház belsőépítészeti fiaskóit. A láthatóság érdekében a nézőtér egy részét bizonyos előadásokra lezárják, máskor a tereket egy szintbe hozzák. Bár minimális hangterelő is segíthet az akusztikán, ennél még előnyösebb bizonyos színészek beszédtechnikájának javítása.
További terveikről elmondta: a színházi közvetítések sorozat folytatása érdekében keresik majd a kapcsolatot a Magyar Televízióval, ha kinevezik az új elnököt. A vidéki és a határon túli teátrumok minőségi előadásainak is lehetőséget adna. Alföldi, aki az elmúlt napokban a kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján zsűrizett, meghívott tizenhárom művészt, hogy jövő májusban dolgozzanak együtt. Kö-zös produkciójuk premierje Kisvárdán lenne, mely turnéval folytatódna az érintett határon túli magyar színházakban.