Egri kórházvédők nagygyűlésen követelik a HospInvest távozását
A HospInvestnek vennie kell a kalapját és távoznia az egri kórházból, ugyanis a megyegyűlés határozata ellenére a meghatározott időpontig nem tudta átvenni az intézményt - jelentette ki Szabó Pál, az Egri Kórházvédő Bizottság elnöke a testület nagygyűlésén, Egerben.
Ez azt jelenti, hogy július 1-vel a kórházat megmentettnek tekintjük, ami annak köszönhető, hogy mintegy 900 dolgozó úgy nyilatkozott: nem kíván együtt dolgozni a HospInvesttel - mondta Szabó Pál.
Hozzátette: a nagygyűlés célja, hogy a város lakóival együtt kifejezzék, az idő lejárt és "nemkívánatos személynek" tekintik a HospInvestet Egerben - tette hozzá a bizottság elnöke.
A Debreceni Egyetem azért vonta vissza a rezidensképzést az egri kórházból, mert szakmailag kifogásolja a HospInvestnek a hatvani, a gyöngyösi és a kiskunhalasi kórházban végzett tevékenységét - állította sajtótájékoztatón Pócs Alfréd, a Medicaritas szakszervezet helyi vezetője.
Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke kijelentette: "jogilag az ügy befejeződött" és a HospInvestnek távoznia kell Egerből, ugyanis a dolgozók többsége visszautasította a HospInvest által kínált szerződést.
Új szerződés megfogalmazását pedig nem teszi lehetővé a munkajog - mondta az érdekképviseleti vezető.
A nagygyűlésen jelen volt Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke is, aktivisták kíséretében.
Az MTI azon kérdésére, nem okoz-e számára ideológiai konfliktust, hogy olyan ügy mögé sorakoznak fel, amelyet szélsőjobboldali csoportok is támogatnak, a politikus úgy reagált: ebben a kérdésben pragmatikusnak kell lenniük, mert az egri emberek azt mondják, hogy meg kell védeni az egri kórházat.
Minden magyar embernek itt a helye, mert Magyarországot meg kell védeni a külföldi tőkétől, attól, hogy Magyarországot eladják - tette hozzá.
A Heves megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő 20 évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A kórház átvételére kétszer 120 napot adtak. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
Eközben 1300-ból több mint 900 dolgozó írta alá azt a nyilatkozatot, amely szerint nem kíván lemondani közalkalmazotti jogviszonyáról.
Két kocsit megrongáltak
Maró anyaggal öntötték le keddre virradóra Gyöngyösön az "egri kórházvédő bizottság" szóvivőjének autóját - tájékoztatott Mánya Kristóf, aki elmondta: egy másik testületi tag kocsiját is megrongálták Ostoroson. A gyöngyösi és az egri kapitányság rongálás miatt indított eljárást és vizsgálja. A Gyöngyösön élő, az egri Markhot Ferenc Kórházban dolgozó főorvos elmondta: reggel munkába indulva észlelte, hogy megrongálták a kocsiját. Kihívta a rendőrséget, amely a helyszíni vizsgálatot követően eljárást indít.
A főorvos megfélemlítő akcióként értékelte a történteket, mert egyike azoknak, akik hevesen ellenzik az egri kórház funkcionális privatizációját. Szerinte az sem véletlen, a rongálás azt követően történt, hogy a kórházvédők nagygyűlést hirdettek az egri Dobó térre.
Mánya Kristóf később elmondta, hogy a gyöngyösi esettel egy időben megrongálták a "kórházvédő bizottság" egy másik tagjának, Kulcsár Dániel főorvosnak a kocsiját a Heves megyei Ostoroson. Maró anyaggal öntötték le az autót. Véleménye szerint mindebből az a következtetés vonható le, hogy összehangolt, üzenet értékű akcióról van szó.
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatott, hogy a gyöngyösi és az egri kapitányság egyaránt rongálás miatt indított eljárást, ismeretlen tettes ellen. Ugyanakkor a rendőrség azt is vizsgálja, van-e összefüggés a két bűncselekmény között - mondta Soltész Bálint.
(MTI)