Egyetért Monok polgármestere a kormány tervezett intézkedéseivel, bár fenntartja azt a véleményét, hogy egészséges, munkavégzésre képes emberek csak munka
ellenében kaphassanak segélyt.
Ajándék szerszámok Monokra
A monoki kezdeményezést látja visszatükröződni a szociális segélyezéssel kapcsolatos kormányzati elképzelésekben Szepessy Zsolt. Monok polgármestere szerint a hétvégén Dobogókőn bejelentett tervek alapvetően jó irányba mutatnak, de a kívánt eredmény eléréséhez további intézkedések is szükségesek lennének. A polgármester kívánatosnak tartaná, ha a várható változtatásokról a szerencsi kistérség polgármestereivel is egyeztetne a kormány.
- Az önkormányzatokat nem szükséges közmunka szervezésére kötelezni, az önkormányzatok, legalábbis ebben a térségben, maguktól is annyi közmunkát szerveznek, amennyit csak tudnak - mondta tegnap lapunknak Szepessy Zsolt. - A településeknek pénzre lenne szükségük, hogy minél több embert felvehessenek. Ahhoz azonban, hogy értelmes és értékteremtő feladatokat adhassanak, további jogszabályokat kellene módosítani. Ma például hiába szeretne munkaerőt bérelni az önkormányzattól egy mezőgazdasági vállalkozó, mondjuk a barackszedés idejére, nem adhatunk. Pedig szerencsés lenne, ha az önkormányzat beruházásain dolgozó vállalkozók közmunkásokkal végeztetnék a segédmunkát, vagy ha a szomszéd településen több emberre van szükség, akár oda is kölcsönözhessünk embereket.
A monoki polgármester fontosnak nevezte, hogy a fiatal munkanélkülieket a segélyért képzésre kötelezné a kormány, de hozzátette, nem elégedne meg a nyolc osztály befejezésével, hanem a munkaerőpiacon keresett szakmák elsajátítását írná elő. Példaként említette az egészségügyi ágazatot: ápolókra, betegszállítókra és segédekre állandó az igény.
A segély összegének tervezett csökkentéséről azt mondta, ez szerinte a munkavállalást ösztönző, a munka becsületének visszaállítását célzó intézkedés. A segélyek visszafogásából megtakarított pénzt munkahelyek teremtésére fordítaná. Szepessy Zsolt ugyanakkor továbbra is fenntartja azt a véleményét, hogy egészséges, munkavégzésre képes emberek csak munka ellenében kaphassanak segélyt.
Monokon jelenleg nyolc ember dolgozik közhasznú munkásként. A település egy sokak által kifogásolt rendelete feltételekhez köti a segélyek kifizetését, a rendelkezéseket azonban nem alkalmazzák. A polgármester szerint hamarosan 20-30 embert hívnak be, akik a Kossuth-ház előtti gazos területen egy parkolót építenek. A hamarosan induló monoki közmunkát óriási érdeklődés kíséri, a polgármester, mint mondta, rengeteg biztatást kap, de olyan támogató is akadt, aki pénzt ajánlott a programhoz, egy budapesti szimpatizáns pedig vadonatúj szerszámokat és munkavédelmi eszközöket küldött.