Pár héttel ezelőtt még sokan úgy hitték, hogy a május elejei harcokat lezáró egyezménnyel megoldódik a mintegy másfél éve húzódó politikai válság Libanonban. Mostanra azonban mindez hiú reménynek tűnik.
Bejrút letargiában, Tripoli forrong
Miközben a cédrusok országának vezetői a hatalmon marakodnak, Libanon egyre súlyosabb gazdasági recesszióba süllyed. Az élelmiszerek ára és a munkanélküliség az egekbe szökött. A megélhetés nehézsége és a biztonsági helyzet romlása miatt az embereken fokozatosan reményvesztettség és kilátástalanság lesz úrrá.
Bejrút általában nyüzsgő tengerparti sétányán most egy-két ember lézeng. Nabíl, a Kornis egyik éttermének szunnita felekezetű séfje egykedvűen üldögél az egyik asztalnál. Nem sok dolga akad, hétvége dacára az étterem kong az ürességtől - Ilyenkor június végén minden este telt ház szokott lenni ebben a vendéglőben, a mostani helyzetben azonban az emberek nem mozdulnak ki otthonról, na meg a zsebük is üres - mondja, miközben vízipipájából pöfékeli az almaszagú füstöt. - Mindennek a politikusok felelőtlensége az oka. Csak a saját pillanatnyi érdekeik fontosak, utánuk pedig az özönvíz.
Ahogy a legtöbb szunnita, Nabíl is úgy gondolja, hogy az Irán által támogatott Hezbollah és a síita felekezet a legnagyobb veszélyforrás Libanonra nézve. A negyvenes évei végén járó, őszülő férfi azonban a szunnita "fővezér", a nyugatbarát Szaad al-Hariri képét is leszedette az étterem faláról. - A mi felekezetünk vezetői az első puskalövéstől is megriadnak. Féltik a hatalmat és a vagyonukat, nem képesek megvédeni minket.
Miközben Bejrút letargiába süllyed, az ország északi részének központja, az Ezeregyéjszaka meséinek hangulatát idéző Tripoli forrong. A hadsereg hiába özönli el a város utcáit, a biztonságot nem képes garantálni: a dohai megállapodás ellenére naponta törnek ki harcok a Tabbáneh kerület, a Nyugat-barát kormányoldalt támogató szunnita lakosság és a Dzsebel Mohszen-negyedben élő Hezbollah-közeli alaviták között. Múlt vasárnap hajnalban pokolgép robbant Tripoli egyik központi kerületében, két ember életét kioltva és 17-et megsebesítve. A helyiek többsége a Hezbollahot vádolja a merénylet elkövetésével.
- A síiták meg akarják félemlíteni a szunnitákat - háborog a hosszú, fekete szakállt és fehér galabijját viselő 22 éves Huszám. - Ez a robbantás is bizonyítja, hogy Hariri képtelen garantálni a szunniták biztonságát. A kezünkbe kell, vegyük a sorsunkat, mielőtt a Hezbollah teljesen átveszi a hatalmat.
A Huszámhoz hasonló szegény, kilátástalan jövőjű fiatalok között termékeny talajra lelhet a radikális iszlám. Szerintük a szunnita felekezet is létre kell, hogy hozza saját félkatonai csoportjait a Hezbollahhal, az "eretnek" síiták fegyveres erejével szemben.
Bejrút, 2008. június 30.