Közösen végeznek vízminőség-vizsgálatokat magyar és osztrák környezetvédelmi szakemberek a Rába teljes - 283 kilométeres - szakaszán. A folyó hét éve tartó habzása okainak feltárása érdekében végzendő vizsgálatok keretében az első vízmintát tegnap vették a Graz közelében lévő Gleisdorfnál.
Közös osztrák-magyar vízminőség-vizsgálat a Rábán
A szakemberek minden, a Rába melletti szennyvízkibocsátó hatást meg akarnak vizsgálni - hangzott el az ausztriai Gleisdorfban tartott tegnapi tájékoztatón, amelyet Wilfried Simon, az Osztrák Szövetségi Mezőgazdasági, Erdészeti, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vízügyi vezetője, illetőleg Kóthay László, a magyar zöldtárca szakállamtitkára tartott.
Kóthay László kifejtette: a vizsgálat azért jelentős, mert magyar szakemberek most először végezhetnek méréseket osztrák területen. Ilyen átfogó nemzetközi vizsgálat eddig csak a Dunán volt. A mostani mintavételek tíz napig tartanak és 52, közösen kijelölt pontot érintenek. A szakemberek 64 szennyező anyag koncentrációjáról gyűjtenek adatokat, az eddigieken túl a bőrgyárakból kikerülő naftalinszulfonátok és zsírsavak habzási potenciálját is vizsgálják. A mintákat bécsi, illetve magyar laboratóriumokban elemzik, az eredményeket szeptemberben közösen minősítik.
Wilfried Simon kérdésünkre azt mondta: a közös mintavételt bizalomerősítő programnak tekintik, mivel a Rába-habzás megterhelte a két ország viszonyát. Hangsúlyozta: a jennersdorfi, feldbachi és wollsdorfi bőrgyárakban határidőre végrehajtják a technológiaváltást és a szennyvíztisztítók modernizálását. Erre a szövetségi, a stájer és a burgenlandi kormány összesen tízmillió eurót áldoz.