Mentőszolgálat: egy pályázat rejtelmei

Másfél hónap múlva ismét meghirdeti a minap visszavont mentésirányítást fejlesztő közbeszerzési pályázatot az Országos Mentőszolgálat. A főigazgató szerint csak "szövegpontosításra" van szükség.

Hiába hagyta jóvá a pályázat szövegét csaknem fél tucat, az uniós pályázatok felügyeletére és összehangolására hivatott állami hivatal, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója alig egy héttel a kiírás után a többmilliárdos tender visszavonására kényszerült. Megpróbáltuk az ügy szereplőivel tisztázni: mi történt?

Az OMSZ évtizedes álma válhatna valóra az unió négymilliárdos támogatásával. Nevezetesen az, hogy a riasztástól számított 15 percen belül megérkezzen a beteghez a mentő. (Németországban ez a norma tíz, Nagy-Britanniában nyolc perc.) A magyar 15 perces kiérkezés feltétele, hogy modernizálják az OMSZ vállalat- és mentésirányítási rendszerét. Lényegében ezt a célt szolgálná a megvalósításra kiírt, majd visszavont tender. A jelenlegi, avítt helyzetet jelzi, hogy a logisztika kulcsa mind a mai napig egy mágneses tábla. Színes zászlókkal és kockákkal jelzik, hogy melyik autó épp hol jár, bevethető-e vagy sem. A kocsi bejelentkezik, aztán a központban lévők az autót jelző kockát a megfelelő irányba helyezik. A módszer bevált, hiszen évtizedek óta használatos, viszont lassú, és sok a lehetőség a hibázásra. Most egy tömegbalesetnél egyszerre csak egy autót tud riasztani a központ, az újjal viszont egyszerre több tucat is indítható a helyszínre. Mindez az uniós pénzzel 2010-re megvalósulhatna. Az OMSZ évek óta készült a tenderre, s eddig úgy tűnt, minden rendben van. Az OMSZ menedzsmentje és egy, külön erre a feladatra alkalmazott pályázati tanácsadó cég előkészítette a kiírást. Valamennyi, az uniós pályázatokkal foglalkozó állami hivatal véleményezte és ellenőrizte a dokumentumokat. Megjegyzéseik alapján folyamatosan módosult a tender szövege is. A közbeszerzési értesítőben való megjelenés előtt senki sem támasztott akadályt.

A közzététel után aztán a HVG terjedelmes cikkben számolt be arról, hogy a mentőszolgálat közbeszerzési pályázata sok sebből vérzik. A lap azt állította: mintha egyetlen cégre, a Siemensre szabták volna a feltételeket. A cikk szerzője kifogásolta azt is, hogy - a legalacsonyabb ár helyett - a kiválasztásban döntő szempontként az szerepelt, hogy ki ajánl több extra szolgáltatást a mentőknek. A furcsaságok között említették, hogy az egészségügyi tárca 2007-ben már kifizetett 3,6 millió forintot egy, addig ezen a piacon ismeretlen cégnek a mentőszolgálat vállalat- és mentésirányítási rendszerének kialakításához szükséges informatikai munkáért.

Ez utóbbival kapcsolatban a megbízáshoz jutó cég vezetője, Kepe Gábor tagadta, hogy ismeretlenek lennének a piacon: évek óta dolgoznak vezetés- és vállalatirányítási tanácsadóként. Nem tagadta ugyanakkor, hogy a megbízást adó Gál Ilona, a tárca azóta már távozott szakállamtitkára korábban az üzlettársa volt. Úgy vélte: azért esett rá, illetve az általa vezetett cégre a szakállamtitkár választása, mert a minisztérium független, megbízható minőségű átvilágítást akart az OMSZ-ről a pályázat előtt. Kepe Gábor szerint - ezt a tárca sajtóosztálya is megerősítette - a feladatot elvégezték, a munkáról készült összefoglalót az OMSZ menedzsmentjéhez is eljuttatták.

Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, Göndöcs Zsigmond szerint a pályázat visszavonása ellenére is működni fog az új rendszer 2010-re. Hozzátette: ő a szabályoknak megfelelően járt el. A hatóságok útmutatásai alapján folyamatosan javítottak a tender szövegén. Arra a kérdésünkre, hogy akkor mégis minek tulajdonítja a tender visszavonását, azt válaszolta: miután az egészségügy eddigi legnagyobb uniós pályázatáról van szó, a tárca és az OMSZ menedzsmentje is jobbnak látta még egyszer átnézni a kiírt pályázatot, hogy minden rendben van-e. E két, egymástól független vizsgálat megállapította: a kiírás a közbeszerzési törvény előírásainak megfelel, de néhány ponton a versenysemlegesség tekintetében pontosításra szorul. Erre készült egy újabb javaslatlista, most ez alapján készül a módosítás. Így pontosítani fogják a kifogásolt, a szakmai alkalmasságra vonatkozó, Siemens-végzettséget elváró szövegrészt. Ezt eredetileg azért fogalmazták bele, hogy a jelentkezőnek legyen olyan munkatársa, aki a Siemens Training Center oklevelével rendelkezik, mert korábban 330 millió forintért ez a cég szállított telefonközpontokat és más kommunikációs eszközöket az OMSZ-nek. A rendszer kiépítésénél pedig ismerni kell, hogy mit tud a már meglévő technika, és ahhoz hogyan integrálható az új. A független tanácsadók szerint az eredeti elvárást érdemes kiegészíteni, a Siemens oklevelével vagy azzal egyenértékű végzettséggel kell a pályázónak rendelkeznie. (Erre a Simens-végzettséget igazoló tanfolyamra lényegében más informatikai cégek munkatársai is jelentkezhetnek.)

Az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkárától, Horváth Zoltántól is szerettük volna megtudni, hogy mi indokolta a pályázat kiírásának visszavonását. Végül a tárca sajtóosztálya csak egy közleményben reagált:

"A beszerzés szakmai tartalmát, a minőségi követelményeket, a teljesítménykövetelményeket és a szakmai alkalmassági követelményeket a tárca nem látta teljes körűnek. Emellett az európai uniós források hatékony felhasználása érdekében célszerűnek tűnt az előzetes koordinációt biztosítani a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) 2.2.1 ťSürgősségi ellátás fejlesztése - mentés, légi mentésŤ pályázati konstrukcióval."

Miklós Gyula, a Hivatalos Közbeszerzési Tanácsadók Szövetségének főtitkára lapunknak azt mondta: a gyakorlatban nagyon ritkán fordul elő, hogy visszavonjanak már kiírt pályázatot, de van mód rá. Hozzátette: az OMSZ fejlesztésére felhasználható összeg nagysága elég oknak tűnik az óvatosságra.

Diszpécserközpont a mentőknél. Bőven lenne mit fejleszteni a több évtizedes rendszeren
Diszpécserközpont a mentőknél. Bőven lenne mit fejleszteni a több évtizedes rendszeren
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.