Pénzért talán hazamennek a bevándorlók

A munka nélkül maradt bevándorlók előre megkaphatnák a munkanélküli segélyt, ha hajlandók visszatérni hazájukba. Igaz, le kellene mondaniuk spanyolországi tartózkodási engedélyükről.

A spanyol kormány egy éve még arra ösztönözte a cégeket, hogy menjenek a bevándorlók elé, szerződtessék őket saját országukban, most azonban a visszatérést szeretné elősegíteni. A változás oka a Spanyolországot is sújtó krízis, és a bevándorlók körében egyre gyorsabban növekvő munkanélküliség. Celestino Corbacho munkaügyi és bevándorlásügyi miniszter azt várja az elfogadásra váró intézkedéscsomagtól, hogy az EU-n kívüli országokból származó 2,2 milliós bevándorló népesség egymillióval csökken.

A hazatérést választóknak a munkanélküli segély két részletben, előre jánlják fel. Egy részét megkapnák helyben, a másik részt akkor, amikor hazájukba érkeznek. A kormány számít arra, hogy a visszatérők viszik családtagjaikat is, innen az egymilliós becslés. A bevándorlásügyi miniszter egyéb támogatási formákat - köztük a visszatérők által igénybe vehető mikrohitelt - is kilátásba helyezett.

Mindez csak azon országok (összesen 19) állampolgáraira vonatkozik, amelyekkel a spanyol társadalombiztosításnak egyezménye van. (Az ezekből az országokból származók hazájukba visszatérve sem veszítik el spanyolországi munkaévek után járó tb- és nyugdíj-jogosultságot.) A visszatérési támogatástól több afrikai ország állampolgárai elesnek.

A Spanyolországot elhagyóknak le kell mondaniuk tartózkodási és munkaengedélyükről, és három évig nem térhetnek vissza. A kormány ugyanakkor azt ígéri, hogy azok, akik öt év múlva újból Spanyolországban szeretnének dolgozni, visszakapják jelenlegi státuszukat. Vagyis mint Corbacho el is ismerte, arra számítanak, hogy a spanyol gazdaság újból megerősődik, és idővel megint szükség lesz bevándorlókra.

Több ellenzéki párt bírálta a Corbacho-csomagot, idegenellenességgel is vádolva a kormányt. Ana Oramas, a Kanári-szigeteki Koalíció szóvivője szerint pedig mindez nem fog működni, mivel "egy olyan időszakban, amikor Európa szorosabbra zárja határait, egy tartózkodási engedély aranyat ér, arról senki nem fog egykönnyen lemondani".

Állásbörzéken szeretné a szlovák kormány hazacsalogatni azokat, akik külföldön vállalnak munkát. A munkaügyi tárca tervezete szerint 2015-ig egyes országokban információs központokat és állásbörzéket működtetnének, amelyek nemcsak a Szlovákiából származók hazacsalogatása érdekében fejtenék ki tevékenységüket, hanem külfölfi munkaerőt is igyekeznének az országba csalogatni. A legtöbben Csehországban dolgoznak, ahol 2007 végén mintegy 110 ezer szlovákiai munkavállalót tartottak nyilván. Az Egyesült Királyság a sorban a második: ott 79 ezerre teszik a Szlovákiából származó munkavállalók számát.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.