Ment, mint a szél

Tűzálló ruhát kell vennünk neki, mert amilyen bitang gyorsan fut, a végén még meggyullad! - lelkendezett Jon Drummond. Nem csoda, tanítványa, Tyson Gay vasárnap este minden idők legjobb százméteres idejét produkálta.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyit is ér ez a 9,68. A másodpercenként 4,1 méteres hátszél miatt az eredmény semmiképpen sem világcsúcs, másrészt az eddigi legjobb időt (9,69) a barbadosi Obadele Thompson 1996-ban még ennél is nagyobb, 5,3 m/s hátszélben futotta. Az atléták egy nem hivatalos táblázat segítségével szokták átszámolni a hátszélben elért eredményeket. Eszerint Gay mostani ideje 9,84-nek felel meg, ami elég gyors, de több mint egy tizeddel elmarad Usain Bolt májusi, 9,72-es világcsúcsától. A jamaicai akkor simán megverte a világbajnoki címvédőt. Másrészt a hétvégén az oregoni Eugene-ben rendezett olimpiai válogatóverseny negyeddöntőjében Gay szabályos körülmények között 9,77-es amerikai csúcsot futott, ami elég közel van Bolt eredményéhez.

Harvey Glance, aki 1976-ban váltóban olimpiai aranyat nyert, nem tartja egyértelműnek, hogy a hátszél segíti a sprintereket. - Azt hiszem, a 9,68 magáért beszél, mert ember még soha nem futott ilyen gyorsan. A széltől függetlenül történelmi pillanat volt! - mondta az alabamai egyetemi csapat edzője. Gay a döntő utáni nyilatkozatában úgy fogalmazott, boldog, hogy teste ilyen teljesítményre képes. Most már tudja, hogy tényleg benne van a lábában a világcsúcs. A legfontosabb azonban az olimpiai bajnoki cím: - A legjobb időmet a végére akarom tartogatni - mondta a sajtónak.

Az amerikai atléták (és úszók) kiválasztása meglehetősen egyszerű: az olimpiai válogató első három helyezettje utazik Pekingbe. Semmilyen múltbeli érdem nem számít, vagyis a sportolóknak kétszer kell csúcsformában lenniük: most, és persze majd augusztusban is. Gay mögött Walter Dix 9,80-at, Darvis Patton 9,84-et futott, Pekingben tehát ők hárman próbálják majd megakadályozni Bolt győzelmét. Nem lesz könynyű, de Dix azt mondta, most már tudják, milyen érzés ilyen gyorsan futni, és hogy lehetséges a 9,6 körüli eredmény.

Az amúgy is remek eredményeket hozó válogatóversenyt azonban kissé beárnyékolta a gyanakvás: vajon mindenki "tiszta" - vagy vannak, akik "még tisztábbak"? Az Amerikai Olimpiai Bizottság fogadkozik, hogy a létező legszigorúbb ellenőrzéseket tartják - másrészt Amerikában óriási piacuk van a létező legfejlettebb technológiával készült legális és illegális szereknek. A néhány éve lebukott San Franciscó-i doppinglabor egyik terméke éppen a "Tiszta" néven emlegetett kenőcs volt. Az ellenőrzések nem mutatták ki, mert a sportszerűségen őrködő tudósok nem tudtak a mesterségesen létrehozott anabolikus szteroid létezéséről, így nem is keresték a nyomait a vizeletmintákban.

Kiválóan kezdte az amerikai úszók olimpiai válogatóversenyét Michael Phelps: 4:05.25 perces világrekordot állított fel 400 méter vegyesen. Phelps az omahai viadalon saját, 4:06,22-es eredményét döntötte meg. A nők hasonló kategóriájában szintén világcsúcs született: Katie Hoff 4:31,12-t úszott, átadva a múltnak az ausztrál Stephanie Rice márciusi, 4:31,46-os idejét. Szintén földkerekségi csúcs: Natalie Coughlin 100 m háton 59,03-ra javította saját, 59,21-es rekordját.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.