Állami cégvezetők fizetésének megismeréséért indított pert egy újságíró

Állami cégvezetők fizetésének megismeréséért indított pert egy újságíró a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. ellen; az ügyben hétfőn kezdődött a tárgyalás a Fővárosi Bíróságon.

Az index.hu újságírója az év elején közérdekű adatkéréssel fordult a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez és állami tulajdonú, illetve többségében állami tulajdonú vállalkozások esetében tájékoztatást kért arról, hogy

a társaságok vezetőinek mekkora a bruttó jövedelme - ismertette az eljáró bíró a felperes keresetlevelét.

A felperes jogi képviselője elmondta, az állami cégek vezetőinek javadalmazása közérdekű nyilvános adatnak minősül. Az állami cégek vezetői ugyanis közpénzből fizetett emberek - fűzte hozzá.

Az ügyvéd kérte a bíróságot, hogy kötelezze az alperest az adatok közlésére.

Az alperes képviselője elsődlegesen arra hivatkozott, hogy törvényi kivétel folytán nem nyilvános adatról van szó.

Mint mondta, nem tartozik az állami vagyonnal való gazdálkodás körébe az, hogy az egyes állami tulajdonú gazdálkodó szervezetek egyes vezető tisztségviselőinek pontosan mennyi a fizetése és mennyi a jutalma.

Azt is elmondta, hogy bizonyos esetekben a kért adatokkal nem rendelkeznek. Munkáltatói jogokat csak a vezérigazgatók esetében gyakorol a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., más vezető tisztségviselőknél nem.

Az alperes jogi képviselője a kereset elutasítását kérte.

A per szeptember elején folytatódik.

Az index.hu hétfőn azt írta, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől és az akkor még létező Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól (GKM) kértek adatokat nagyjából ötven állami cég vezetőinek jövedelméről, prémiumáról, esetleg extra végkielégítéséről. Csak a GKM-hez tartozó hét cég adatait kapták meg - valamint néhány kulturális társaságét.

A gazdasági tárcától megkapott csonka lista alapján  a legjobban fizetett állami cégvezér Erős János. A Magyar Fejlesztési Bank első embere havi bruttó 3 millió 434 ezer forintot keresett az idén februári adatok szerint. Ehhez jött az évi több mint 40 millió forintos alapbérének akár 80 százalékát elérő "éves alapbérre számított prémiumkiírás".

Heinczinger István MÁV-vezérnek havi 3 millió 200 ezer forintos alapbére és éves keresetének 80 százalékára rúgó maximális prémiumkerete volt. Meghaladta a kétmillió forintot az alapbére Reményik Kálmánnak, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) első emberének, ő havi 2 millió 666 ezer forintért irányítja a hazai út- és vasútfejlesztéseket. Nagy Attilának, az Állami Autópálya Kezelő Zrt. vezérigazgatója havonta 2 millió 52 ezer forintot kapott az év eleji adatok szerint.

Az OKM-nél lévő cégek korántsem fizettek ennyire bőkezűen, legalábbis a minisztériumtól kapott tavaly szeptemberi adatok szerint. Egyedül a Művészetek Palotáját havi 935 000 forintért irányító - emellett gépkocsihasználatot, mobiltelefont és étkezési hozzájárulást kapó - Kiss Imre bére versenyképes a GKM-s listán sereghajtó Molnár Lászlóéval. Érdekes módon nála kevesebbet kapott bruttóban a Nemzeti Színházat akkor vezető Jordán Tamás: havi bruttó 720 800 forint bért és havi 200 000 forint költségátalányt - írta az index.hu.

(MTI)

 

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.