Kiközösítik a svéd adócsalót

Adózni senki sem szeret. Legyen az magánszemély vagy munkaadó, esetleg egyszerű vásárló, aki morgolódik az áfa mértékén: senki sem örül annak, hogy valami többe kerül, mint amennyi az ára.

Akadnak azonban olyan országok, ahol ez legfeljebb némi morgolódást vált ki, és (majdnem) mindenki tisztességesen befizeti az államot megillető sarcot - ilyen ország például Svédország. Ennek természetesen több oka is van.

Az első a történelmi és vallási háttér. A svéd állam feje a király, akárcsak a svéd egyházé. A középkor derekától az egyház helyi képviselői, azaz a papok voltak az állami adók beszedői is, így aztán logikus a következtetés: aki a bevételeit letagadva adócsalást követ el, az nemcsak az államot lopja meg, hanem az Isten földi helytartóját, tehát magát az Istent. Ennek következményei hajdanán rettenetesek voltak: egyházi átok, kitagadás és természetesen börtön is.

Az egyházon keresztül történő adózás persze már a múlté, de maradt a becsület és a tisztesség. A XX. század derekán megszületett szociális állam, leginkább Erlander és Palme szocialista kormányai olyan rendszert teremtettek, amelyek az adóbevételeket a lakosság teljes szociális biztonságára és az ország infrastruktúrájának modernizálására fordították. Így aztán kialakult az újabb szemlélet: aki adót csal, az a többi állampolgárt lopja meg. A svéd ember ezért sokkal könnyebben szemet huny az egyéb, esetlegesen elkövetett bűnök felett, az adócsalást azonban sohasem felejti el. Aki ilyet tesz, joggal számíthat a társadalom megvetésére és a személyes kiközösítésre is.

Pedig a svéd adózónak is mélyen belenyúl a zsebébe az állam. A progresszív személyi jövedelemadó hagyományosan 15-50 százalék körül mozog, és a munkaadóknak is magas járulékot kell fizetniük. A kifizetett munkabéreket általában 32-62 százalék pluszköltség terheli. Az áfa mértéke erősen visszafogott, és az alapvető élelmiszerek árát csak néhány százaléknyi fogyasztási adó terheli.

Amint mindebből kitűnik, az egész rendszert áthatja a szociális gondoskodás alapelve. Akinek több van, az fizessen (jóval) többet. Mit kap mindezért a svéd átlagpolgár? Először is szupermodern országot. Tisztaságot, rendet, parkosított környezetet, gazdagon kivilágított, remek utakat, jól működő tömegközlekedést, a lehető legmodernebb és alanyi jogon járó egészségügyi ellátást, széles sávú internetes hozzáférést a legeldugottabb tanyán is, és kiválóan működő közigazgatást, ahol a korrupció szinte ismeretlen, sőt még ingyentemetést is.

A befizetett adókból az éves bevallás során nagyon komoly összegek igényelhetők vissza. Összesen több mint száz olyan jogosultsági tétel van, amelyre jár az adó-visszatérítés. Természetesen ehhez ismerni is kell a rendeleteket, ám ez senkinek sem jelent nehézséget, hiszen minden évben minden lakás postaládájába ingyen bedobják a könyvecskét, amely ezeket aktuálisan tartalmazza.

S végül mit jelent a teljes szociális biztonság? Ha valaki - szélsőséges esetben - teljesen kiesik a munka világából, és lejár az öt évig (!) fizetendő munkanélküli-segélyre való jogosultsága, akkor a szociális hivatal veszi át az ügyét. Kifizetik a teljes lakbérét, a villany- és gázszámláját, és a család fejenként kap 2000 koronát ételre, megélhetésre. Ezenfelül időnként mindenki kap némi ruhapénzt, bútorpénzt, és ha valóban önhibáján kívül került a szociális gondozottak sorába, akkor esetenként a család nyaralásra is kaphat egy keveset.

Stockholm, 2008. június

A svédek jól élnek
A svédek jól élnek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.