Szabályos hadművelet zajlott nemrég az Egyesült Államok fővárosában. A washingtoni Trinidad negyed bejáratainál ellenőrző pontokat állítottak fel, a rendőrség egy héten át minden autóst igazoltatott, és csak azokat engedte be, akik ott laktak, vagy meg tudták mondani, mit keresnek arra.
Lelőtték a washingtoni fegyvertörvényt
Az előzmény: a nyolcszor nyolc utcányi városrészben egyetlen nap alatt hét embert gyilkoltak meg autóból lövöldöző fegyveresek. Ugyanebben a városban működik az Egyesült Államok legfelső bírósága, amely 5:4 arányú döntésével alkotmányellenesnek nyilvánította a Washingtonban harminckét éve érvényben lévő fegyvertartási tilalmat.
A pert egy 66 éves, fehér biztonsági őr indította, aki kifogásolta, hogy bár napközben jogosult fegyver viselésére, estére nem viheti haza a pisztolyát. Az amerikai alkotmány második kiegészítése így hangzik: "Mivel egy jól szervezett milícia szükséges a szabad állam biztonsága szempontjából, nem lehet csorbítani a népnek a fegyverek birtoklásához és viseléséhez való jogát." A mondatot 1791-es megfogalmazása óta kétféleképpen értelmezik: a fegyvertartás a fegyveres testületek tagjainak vagy minden amerikai állampolgárnak a joga.
A George W. Bush által kinevezett két új bíró miatt jobbra tolódott legfelső bíróság most az utóbbi álláspontot tette magáévá, és ettől két értelemben is elszabadulhat a pokol. Egyrészt perek tucatjai indulnak az államok és városok fegyvertartási szabályainak lazításáért - másrészt olyanok is lőfegyverhez jutnak majd, akik eddig nem. A fegyvertartás hívei éppen ezt szeretnék elérni, szerintük csak az garantálja a közbiztonságot, ha minél több a felfegyverzett polgár, és a bűnözők sosem lehetnek biztosak benne, nem ütköznek-e erős ellenállásba.
Idehaza kiváltság az önvédelmi pisztoly