Fegyveresek jelentek meg a barátaim lakásán, és "meginvitálták" őket Robert Mugabe elnök kampányrendezvényére - írta a hét elején Esther, a BBC honlapján álnéven naplót vezető zimbabwei fiatal nő. Az esemény még hasznosnak is bizonyult: a résztvevők a 28 éve uralkodó diktátor képével díszített pólókat kaptak, és minden hivatalos kampányszlogent begyakorolhattak. Ez utóbbiak ismerete ugyanis a feltétele annak, hogy az utcákon a kormányzó Zanu-PF párt fegyveresei által felállított ellenőrző pontokon átengedjék a járókelőket.
Katonai terror Zimbabwéban
Nem csökkent az erőszak Zimbabwében az elmúlt héten - annak ellenére sem, hogy az ellenzéki MDC elnökjelöltje, Morgan Tsvangirai hivatalosan is visszalépett, és így Mugabe az elnökválasztás győztese. Sőt, a terror immár a fővárosban is látványos; Esther szerint mind ez idáig a hararei polgárok is kétkedve fogadták a vidéken zajló erőszakról szóló híreket. Ott rendszeresen kínozzák az MDC híveit, az elnök fegyveresei pedig "oktatótáborokat" állítanak fel, ahol "helyes" gondolkodásra nevelik az ellenzéki szavazókat. Egy BBC-nek nyilatkozó Zanu-PF illetékes nem is tagadta, hogy rendszeresen nőket erőszakolnak meg. Egyes számítások szerint már kétszáz áldozata is lehet a politikai erőszaknak.
Az egykor virágzó mezőgazdasági ország polgárai nemzetközi beavatkozásban bíznak. A nemzetközi közösség azonban még a helyzet megítélésében sem egységes. Az ENSZ BT hétfőn olyan határozatot fogadott el, amely elítéli az erőszakot, és azért Mugabe rezsimjét teszi felelőssé. Az USA és Nagy-Britannia pedig bejelentették: nem ismerik el a (Tsvangirai visszalépése ellenére is megrendezésre kerülő) választások eredményét. Mindezt azonban a 28 éve uralkodó diktátor figyelmen kívül hagyhatja - emlékeztetnek elemzők.
A dél-afrikai országokat tömörítő Dél-afrikai Fejlesztési Bizottság rendkívüli ülést hívott össze Zimbabwe ügyében. A megosztottságot jól jellemzi, hogy ezen Thabo Mbeki, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke nem vett részt, miközben hónapok óta ő közvetít az MDC és a Zanu-PF között. Mbeki pártja, a dél-afrikai ANC pedig olyan nyilatkozatot adott ki, amely helytelenít minden külső (akár diplomáciai) beavatkozást.
Az egykori gyarmatosító, Nagy-Britannia azonban konkrét lépésekkel készül: a Mugabe-rezsimnek az eddiginél valamivel több vezetőjét sújtanák utazási és pénzügyi korlátozások. Sőt, szerdán kiderült: a zimbabwei krikettcsapat jövőre nem turnézhat Nagy-Britanniában. A fenti "szankciókkal" egy időben kapott nyilvánosságot, és ezek jelentéktelenségét hangsúlyozza a hír is, miszerint a londoni székhelyű Anglo American bányatársaság 400 millió dollárt (65 milliárd forintot) fektet be Zimbabweban épülő platinabányájában.