Irak vagy Afganisztán? - A brit vezérkari főnök szerint borotvaélen táncolnak
Sir Jock Stirrup újságíróknak azt mondta: a jelenlegi hadműveletek során a brit hadsereg "túlterjeszkedett képességei határain", és ez így is marad, amíg az egyik hadszíntéren a kettő körül le nem építik jelenlétét "kismértékűre".
Sir Jock szerint Afganisztán olyan "középkori" ország, ahol még az alapszintű kormányzati struktúrák sem léteznek, és Nagy-Britanniának több évtizednyi jelenlétre kellene ott berendezkednie.
A vezérkari főnök szerint azonban a brit hadsereg szerkezete nem teszi lehetővé, hogy egy időben vívjon két háborút Irakban és Afganisztánban, és ehhez megfelelő forrásai sincsenek: egyszerűen nincs elég embere és felszereltsége.
A légi marsall szavait idéző szerdai The Daily Telegraph szerint ez az első eset, hogy ilyen magas rangú brit katonai vezető ennyire mély kétségeinek adjon hangot a két helyszínen vívott hadműveletek által a brit hadseregre rótt feladatokkal kapcsolatban.
Irakban jelenleg négyezer brit katona állomásozik, és a tervek szerint Afganisztánban hamarosan nyolcezerre emelkedik az ott szolgáló brit kontingens létszáma.
A brit haderő Afganisztánban eddig 107, Irakban 176 katonát vesztett.
A dél-afganisztáni Hilmend tartományban, a fő brit hadműveleti területen csak a legutóbbi két hétben tíz brit katona esett el, köztük az első brit katonanő, aki Afganisztánban halt meg.
Az első brit erők 2001-ben, a szeptember 11-i amerikai terrortámadások után érkeztek Afganisztánba, de a tálib milíciák erősségének számító Hilmend tartományban csak 2006 júniusában kezdődtek a komolyabb összecsapások.
Itt a brit erők olyan ellenállásba ütköztek, amilyenre a kormány és a hadvezetés sem számított. John Reid akkori brit védelmi miniszter azóta elhíresült jóslata a hilmendi bevetés előtt úgy hangzott, hogy a brit hadsereg valószínűleg egyetlen puskalövés nélkül képes lesz helyreállítani a rendet a térségben.
Sir Jock szerdán idézett szavai szerint a brit hadsereg jelentős haladást ért el Irakban, Afganisztán azonban jelenleg "sokkal zűrösebbnek tűnik, mint Irak".
Független londoni elemzők sem derűlátók az afganisztáni helyzettel kapcsolatban.
Az egyik legnagyobb londoni hadászati-külpolitikai kutatóműhely, a Királyi Külügyi Intézet e témának szentelt, néhány hónapja kiadott jelentése szerint a kivezényelt erők alacsony létszáma miatt a külföldi hadikoalíció - jóllehet képes taktikai győzelmeket aratni a tálibok felett és rövid időre ellenőrzése alá vonni egyes térségeket - nem tud döntő vereséget mérni a tálib erőkre.
(MTI)