Rakétatámadás miatt Izrael ismét lezárta a Gázai átkelőket
Az átkelők, amelyeket közép-európai idő szerint hét órakor kellett volna megnyitni az áruforgalom előtt, határozatlan időre zárva maradnak - mondta Peter Lerner.
Az Izrael és az övezetet ellenőrzése alatt tartó Hamász közötti, június 19-én életbe lépett tűzszüneti megállapodás részeként Izrael vállalta, hogy könnyít a területet sújtó kereskedelmi embargón.
Nevük elhallgatását kérő izraeli védelmi illetékesek már kedd este azt mondták, döntés született arról, hogy a zsidó állam a rakétatámadásra válaszul lezárja a gázai átkelőket.
A fegyvernyugvás kezdete óta a keddi volt az első eset, hogy rakétatámadást intéztek a Gázai övezetből izraeli terület ellen. Ehud Olmert izraeli kormányfő a tűzszünet nyilvánvaló megsértésének nevezte a rakétatámadást.
Önmaga feloszlatásáról dönt az izraeli parlament
Mégsem támogatja az izraeli Munkapárt a parlament feloszlatását
Több ellenzéki párt kezdeményezésére ma szavazást tart az izraeli parlament, a tét a Ház feloszlatása.
A lépéssel az ellenzék a korrupcióval gyanúsított Ehud Olmert miniszterelnökre próbál nyomást gyakorolni rendkívüli választások kiírása érdekében.
A kormányfőt és pártját vereség fenyegeti, mivel az ellenzéki oldal mellett a kormánykoalíció legalább egyik pártja, a Munkapárt is támogatni akarja első olvasásban az indítványt. Egy másik kormánypárt, az ultraortodox Sasz párt a családi pótlék fölemelésétől tette függővé, hogy támogatja-e a kneszet feloszlatását célzó előterjesztést.
A 62 éves Olmert 2006 májusában lett miniszterelnök, a jelenlegi összetételű parlament mandátuma elvben 2010 tavaszán járna le.
Százak tüntettek Jeruzsálemben az izraeli katona palesztin fogságba esésének második évfordulóján
Több száz tüntető gyűlt össze kedd este Ehud Olmert izraeli miniszterelnök jeruzsálemi rezidenciája előtt, hogy cselekvésre buzdítsa a kormányzatot a két évvel ezelőtt palesztin fogságba esett izraeli katona kiszabadulása érdekében.
Noam Salit, a foglyul ejtett Gilád Salit tizedes édesapja - mondanivalóját Olmertnek szánva - azt hangoztatta a tömeg előtt, hogy elég a szavakból, eljött a cselekvés ideje.
Gilád Salitot 2006. június 25-én hurcolták magukkal a Gázai övezetből izraeli területre behatoló palesztin fegyveresek.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök kedden a Vörös-tenger partján fekvő Sarm-es-Sejk egyiptomi üdülőhelyen közölte Olmerttel, hogy Kairó - amely közvetítést vállalt Izrael és a Gázai övezeti palesztinok között a múlt héten életbe lépett tűzszünet érdekében - folytatja erőfeszítéseit a tizedes kiszabadulásáért.
A tűzszüneti megállapodás részeként Izrael vállalta, hogy könnyít a Gázai övezet zárlatán. Ennek keretében vasárnap megnyitottak egy átkelőt a földsáv és Ciszjordánia határán. Izrael azt szeretné, ha egy másik, a Gázai övezet nyugati, Egyiptommal szomszédos oldalán lévő átkelő - az övezetet uraló Hamász által erőteljesen szorgalmazott - megnyitásáért cserébe a Hamász szabadon engedné a tizedest.
Mubarak kedden az izraeli közszolgálati televíziónak nyilatkozva irreálisnak mondta, hogy Gilád Salit sorsát összekössék a tűzszünettel.
(MTI)