Egyre többen tiltakoznak Mugabe módszerei ellen

Külföldi csapatok Zimbabwéba vezénylésére hívott fel Morgan Tsvangirai  ellenzéki vezető a The Guardian című brit napilapban szerdán közölt írásában. Az ellenzéki vezető hangsúlyozza, hogy nem katonai beavatkozásra gondol, hanem "fegyveres békefenntartó egységekre". Mindeközben egyre többen emelik fel hangjukat a zimbabwei elnök diktatórikus módszerei ellen.

Tsvangirai, aki a pártjával szembeni erőszakhullámra és megfélemlítésre hivatkozva múlt vasárnap bejelentette visszalépését  a zimbabwei elnökválasztás e héten esedékes második fordulójától, a cikkben leszögezte: nem szeretné, ha hazájában fegyveres konfliktus  törne ki, de az afrikai ország lakosságának szüksége van arra, hogy a külföldi vezetőknek a (zimbabwei eseményei miatti) felháborodását egy katonai erő "erkölcsi tartása" kísérje. E fegyveres erőnek  békefenntartó szerepet kellene játszana, nem pedig zavarkeltőt -  fűzte hozzá.

Tsvangira: "azonnal cselekedniük kell, az ország népe nem várhat tovább"
Morgan Tsvangirai zimbabwei ellenzéki vezető ma rövid időre elhagyta a hararei holland nagykövetséget, és egy sajtótájékoztatón a nemzetközi szervezetek beavatkozását kérte országában. Tsvangirai szerint az Afrikai Uniónak és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösségnek (SADC) az lenne a feladata, hogy az ENSZ támogatásával levezényeljen egy átmeneti folyamatot Zimbabwéban. Ez "lehetővé tenné, hogy az ország meggyógyuljon" - mondta.

Az ellenzéki pártvezető szerint az afrikai vezetőknek "azonnal cselekedniük kell, az ország népe nem várhat tovább". Közölte, hogy még mindig hajlandó tárgyalni Robert Mugabe elnök kormányával, de csak addig, amíg le nem bonyolítják az elnökválasztás második fordulóját. A június 27-e után kialakuló vezetéssel pártja, a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) már semmit sem tud kezdeni - mondta.

Mindkét félnek fel kell ismernie, hogy "lángol az ország, és az egyetlen kiút az, ha leülnek tárgyalni, és megoldást találnak" - jelentett ki. Előfeltételül szabta viszont, hogy engedjenek szabadon minden politikai foglyot. Tsvangirai megerősítette azt a korábbi nyilatkozatát, amelyben külföldi csapatokat kért, de hangsúlyozta, hogy nem katonai beavatkozásra gondol, hanem "fegyveres békefenntartó egységekre".

A sajtóértekezlet után az ellenzéki politikus visszatért a holland nagykövetségre, ahol - mint közölték - annyi ideig maradhat, ameddig jónak látja. Közben az ellenzék háromszáz támogatója keresett menedéket a Dél-afrikai Köztársaság hararei nagykövetségének épületében - közölte a dél-afrikai kormány. A tájékoztatás szerint a nagykövet és a képviselet többi diplomatája tárgyalni kezdett a menekülőkkel, hogy valamilyen megoldást találjanak a helyzetre.

Egyre többen tiltakoznak Mugabe "módszerei" ellen

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfő este egyhangúlag elfogadott nyilatkozatában elítélte a Zimbabwéban az ellenzék ellen  irányuló erőszakhullámot, valamint azt, hogy a hararei kormányzat  megtagadta politikai ellenzékétől a szabad kampányolás jogát. A BT úgy ítélte meg, hogy az erőszak és az ellenzékiek  megfélemlítése lehetetlenné teszi, hogy a péntekre kitűzött második  elnökválasztási fordulón szabad akaratuknak megfelelően  szavazhassanak az afrikai ország polgárai. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pedig a második forduló elhalasztására szólított fel. Az országát évtizedek óta irányító Robert Mugabe zimbabwei elnök kedden viszont közölte, hogy a választást a tervezett időpontban megtartják.

Európai parlamenti képviselők egy csoportja javaslatot terjesztett elő arról, hogy az Európai Unió tagállamai ne ismerjék el Robert Mugabe győzelmét, ha mégis megtartják a választást, amelyen nem indul ellenjelölt. A fejlesztési bizottságban elfogadott javaslat szerint a legjobb megoldás az lenne, ha Zimbabwéban ideiglenes nemzeti egységkormány alakulna, amely véget vetne az elnökválasztás március végi első fordulója óta tartó politikai erőszaknak.

II. Erzsébet brit uralkodónő megfosztotta lovagi kitüntetésétől Robert Mugabe zimbabwei elnököt - jelentette be szerdán a londoni külügyminisztérium. Az 1994-ben odaítélt megtisztelő címet az emberi jogokkal való zimbabwei visszaélések miatt vonta vissza a királynő - jelentette be egy szóvivő. Előzőleg Gordon Brown kormányfő közölte a londoni parlamentben, hogy a zimbabwei kormány bizonyos tagjait pénzügyi és utazási korlátozásokkal fogják sújtani.

A Dél-afrikai Köztársaság kormánya szerint nincs szükség külföldi katonai beavatkozásra - jelentette ma ki Aziz Pahad, a dél-afrikai külügyminiszter helyettese Pretoriában, a térség vezetőinek válságtanácskozása előtt. A találkozón a dél-afrikai országok csoportja az elnökválasztás második fordulójának elhalasztását szorgalmazta, azzal indokkal, hogy a feltételek nem teszik lehetővé a tisztességes lebonyolítást. Álláspontjukat a 14 országot tömörítő Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) biztonsági bizottságának rendkívüli ülésén fogalmazták meg Szváziföld fővárosában.

A felvetésekre reagálva a zimbabwei országos választási bizottság bejelentette, hogy folytatják a szavazás előkészítését péntekre. Robert Mugabe a második forduló után kész tárgyalásokat folytatni az ellenzékkel - jelentette az afrikai ország hivatalos sajtója.(MTI)

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.