A volt lengyel elnök tovább mélyítené az európai integrációt, bővítené az uniót, s az EU éltanulójává tenné Lengyelországot.
Kwasniewski Budapesten - Az exelnök tanácsadó marad
Ki kell tárni az ajtókat Fehéroroszország előtt, európai ösztöndíjakat adni a diákoknak, és támogatni a civil szervezeteket - mondta a Népszabadságnak Aleksander Kwasniewski, Lengyelország egykori elnöke, aki a fenti témában rendezett konferenciára érkezett Budapestre a hét végén.
A volt lengyel elnök szerint az ír népszavazás nem sodorta válságba az Európai Uniót. - Ez nem az első, de nem is az utolsó probléma az európai integráció történetében. A legfontosabb most az, hogy folytatódjon a ratifikációs folyamat, Lengyelországban már csak a köztársasági elnök aláírására várunk - mondta Kwasniewski, akinek a neve a közelmúltban szóba került, mint az Európai Tanács lehetséges elnöke (a pozíciót a lisszaboni szerződés hozná létre).
Az EU következő két feladataként a lisszaboni szerződésben lefektetett intézményi változások előkészítését, illetve a további bővítést nevezte meg. Kwasniewski szerint hazájának megvan rá az esélye, hogy jelentő szerepet játsszon az EU-ban: a közvélemény-kutatások szerint a lengyelek 70 százaléka támogatja az uniót, és ismét európai orientáltságú kormánya van az országnak. - Nem szabad félni az EU-tól, az Lengyelországban van gazdasági potenciál, sok a jól képzett fiatal, ezért az országnak támogatnia kell a mélyebb integrációt -mondta.
Kwasniewski szerint a demokrácia része, s nem teszi az országot működésképtelenné az, ha az elnök és a miniszterelnök nem ugyanannak a pártnak a tagjai. Elmondta: ma sem az okozza az éles ellentéteket (Donald Tusk hivatalba lépése óta például nem neveztek ki, illetve hívtak vissza nagyköveteket), hogy Tusk és Lech Kaczynski nem ugyanannak a pártnak a tagjai, hanem az, hogy a jelenlegi elnök túl szorosan kapcsolódik saját pártjához. A problémák másik forrása, hogy a 2010-es elnökválasztáson várhatóan Tusk és Kaczynski fognak megmérkőzni egymással.
Az IPN, a Nemzeti Emlékezet Intézete által Lech Walesa egykori lengyel elnök, a Szolidaritás mozgalom vezéralakja ellen felhozott ügynökvádat megalapozatlannak és sajnálatosnak tartja (tavaly őt magát is megvádolta az IPN azzal, hogy együttműködött a kommunista titkosszolgálattal). - Csalódott vagyok, hogy egy hivatalos intézmény, mint az IPN, ilyen könyveket finanszíroz. Walesának azonban megvan a helye a lengyel történelemben, amelyen ezzel a könyvvel sem lehet változtatni - mondta a volt lengyel elnök, aki szerint ez csupán a politikai harc része, és egyre kevésbé érdekli a közvéleményt.
Kwasniewski szerint Lengyelországban a szavazók 20 százaléka készen áll arra, hogy baloldali pártot támogasson, a probléma csupán a megosztottság (a 2007 októberi parlamenti választásokon a balközép pártszövetség, a LiD a szavazatok 13 százalékát szerezte meg). Az együttműködés az egyetlen esélyük, épp ezért volt hiba a balközép koalíció áprilisi felbomlása. Igaz, tavaly még miniszterelnök-jelöltként is felmerült a neve, Kwasniewski lapunknak úgy nyilatkozott: nem pályázik formális tisztségre. Tapasztalt politikuskén számára a tanácsadói szerep természetes, s helyzetével elégedett. - A köztársasági elnöki posztnál milyen magasabb pozíciót lehetne találni? - kérdezte.