Koszovó nem énekel

- Legalább most már az ENSZ-es kocsik is kapnak parkolócédulákat - kommentálta egy pristinai lakó, hogy a múlt hét végén hivatalosan is életbe lépett a koszovói alkotmány, amely szerint elvileg a februárban függetlenedett állam, az igazságszolgáltatáson kívül, átveszi a világszervezettől a teljes hatalmat.

Ám mindez csak elvi szinten marad, mert, ahogy azt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is jelezte egy hete keltezett levelében, a világszervezet koszovói missziója (UNMIK) átalakul ugyan, de nem távozik. A kilencéves 1244-es biztonsági tanácsi határozat alapján működő UNMIK sorsáról és Ban Ki Mun leveléről éppen tegnap egyeztetett a BT. A New York-i tanácskozáson történelemi jelentőségű, hogy először vesz részt rajta koszovói államfőként Fatmir Sejdiu, sőt pristinai sajtóhírek szerint fel is szólal, ahogy Borisz Tadics szerb elnök is.

Az UNMIK további működésének kereteiről keveset fedett fel Ban Ki Mun, aki ráadásul más tartalommal küldte el azt Tadicsnak és Sejdiunak. A tervekről annyit tudni: ernyőszervezetként működne a többi nemzetközi szervezet fölött. Ezt azonban sem a Koszovóba igazságszolgáltatási és rendőri misszióval (EULEX) készülő Európai Unió, sem a pristinai kormány nem nézi jó szemmel. Előbbi hatásköri vitáktól tart, utóbbi szuverenitását félti. Csak Belgrádnak (és szövetségesének, Moszkvának) tetszik az UNMIK maradása. Azt hangsúlyozzák: az alkotmány valójában a BT által soha el nem fogadott Martii Ahtisaari finn diplomata nevével fémjelzett rendezési terv, így érvénytelen, másrészt az EU sem kapott felhatalmazást az ENSZ-től a koszovói misszióra.

Sejdiu elnök ugyanakkor együttműködésről biztosította a tegnap hivatalába lépett új ENSZ-misszióvezetőt, az olasz Lamberto Zannierit, aki a német Joachim Rückert váltja a "helytartó" kellemetlen szerepében. Koszovói várakozások szerint az UNMIK őszig maradna, akkora a most még csak 300 fős EU-misszió is kiegészülne 2200 főre. A koszovói sajtó azonban bírálta Ban Ki Munt, amiért látszólag jóváhagyja az Észak-Koszovóban kialakuló párhuzamos szerb intézményeket. Az alkotmány aláírása napján egyébként északon, Mitrovicában járt a Koszovóval foglalkozó szerb miniszter, Szlobodan Szamardzsics, aki bejelentette: a koszovói alkotmányra válaszul a szerbek június 28-án, a 1389-es rigómezei csata emléknapján megalakítják saját "szerb tartományi" parlamentjüket.

Az alkotmányos ceremónia nem hozta lázba a manapság a futball Európa-bajnokság bűvkörében élő koszovói albánokat. A szolid hivatalos ünnepségen nem vettek részt az ENSZ-képviselői - a hatalmat úgysem tudták átadni. Elhangzott az Európa című új koszovói himnusz, igaz szöveg nélkül: hogy ne sértse az egyébként hivatalosan kétnyelvű ország szerb kisebbségét, a dalnak egyelőre nincs szövege.

Koszovói zászlóval vonják be a pristinai parlament épületét
Koszovói zászlóval vonják be a pristinai parlament épületét
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.