Négyszáz iskolában elkülönítették a roma gyerekeket
Mintegy négyszáz iskolában szegregáltan folyik a roma gyerekek oktatása, néhány pozitív példát leszámítva csak akkor történik elmozdulás, ha az érintettek jogi lépéseket tesznek - jelentette ki Mohácsi Viktória, az SZDSZ európai parlamenti képviselője Szegeden.
A liberális politikus sajtótájékoztatóján azt mondta: nemcsak azért problémás a szegregáció, az elkülönítés, mert bőrszín alapján szelektálják a gyerekeket, hanem azért is, mert alacsonyabb színvonalú oktatásban részesítik őket.
Egy átfogó, 178 intézményre kiterjedő felmérés bizonyította, hogy a szegregált intézményekben alacsonyabb szintű az oktatás, rosszabbak az onnan kikerülő diákok továbbtanulási eredményei - közölte a képviselő.
Néhány pozitív példától - mint a hódmezővásárhelyi és a szegedi önkormányzat szegregált intézményt felszámoló lépése - eltekintve a fenntartók csak akkor szüntetik meg ezt az "illegális oktatásszervezési gyakorlatot", ha az érintettek vagy jogvédő szervezetek jogi úton kényszerítik ki azt - tette hozzá a politikus.
Mohácsi Viktória elmondta, a Mozgalom a Deszegregációért Alapítvány telefonos zöldszámot működtet, amelyre naponta több diszkriminációs ügyben érkezik bejelentés osztályokat vagy iskolákat érintő szegregációval, magántanulóvá vagy fogyatékossá minősítéssel kapcsolatban.
Hozzátette: a civil szervezet az érintett szülőket segítő országos jogvédőhálózat felállítását tervezi.
A szegregált oktatás az Európai Unió tizenkét tagállamában jelenlévő probléma, ezért az Európai Bizottság fontolóra veszi egy deszegregációs irányelvgyűjtemény megalkotását - közölte Mohácsi Viktória.
(MTI)