Meghalt mindkét pilóta azon az L39-es típusú Albatros kiképzőgépen, amely eddig tisztázatlan körülmények között zuhant le a fehérgyarmati kistérséghez tartozó, - Fehérgyarmattól öt kilométerre fekvő - Nábrád külterületén péntek dél körül - közölte Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője.
Lezuhant egy magyar katonai repülőgép
Nábrád polgármestere elmondta, a gép a repülőtér területén zuhant le. A Kelet-Magyarország internetes változatában Koltonai Gergő szemtanú elmondta, hogy a repülőgép nagyon alacsonyan szállt, majd magasra emelkedett, aztán pedig "nyílegyenesen" lefelé zuhant.
"Láttam a hatalmas füstöt, és azonnal a helyszínre indultam barátaimmal. Rögtön utánunk érkeztek ki a tűzoltók, aztán a mentők, és mivel mentőhelikopter is jött, azt gondoltuk: életben maradtak a repülőgépben ülők" - tette hozzá a szemtanú.
Eltérhettek a kiszabott feladattól a pilóták, vélekedik Szekeres Imre honvédelmi miniszter. A tárca vezetője "értelmetlen és felesleges halálnak" nevezte a történteket.
A rendelkezésre álló eddigi adatok szerint a pilóták egy nem tervezett és rendkívül kockázatos manővert hajtottak végre a géppel - mondta a tárca vezetője.
Hozzátette: további vizsgálat tisztázza majd pontosan a történteket, amit segíthet, hogy van szemtanú és rendelkezésre áll egy videofelvétel is. Az L-39-es gép manővereit többen is fotózták, filmezték.Este bejelentették, hogy megtalálták a vadászgép fekete dobozát.
A miniszter szerint a Magyar Honvédség Janicsek András alezredes személyében az egyik legjobb pilótáját vesztette el, akit Kanadában képeztek ki és több mint 2700 órát repült. Ignácz Zoltán főhadnagyot szintén Kanadában képezték ki, és az ígéretes repülők egyike volt.
Szekeres hozzáfűzte, hogy az alezredesben három gyerek veszítette el édesapját, míg a főhadnagy most alapozta meg életét. Kijelentette: a Magyar Honvédség megfelelő módon gondoskodik majd a pilóták családjáról. A légi baleset körülményeit civil hatóság vizsgálja ki. A honvédségnél is lesz egy belső vizsgálat, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló baleset.
Újságírói kérdésre válaszolva a miniszter megemlítette, hogy a gép megfelelő állapotban volt, így műszaki hiba nem jöhet szóba a baleset kapcsán.
A tűzoltók a kigyulladt repülőgépet eloltották. A kiképzőgép a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis állományába tartozott.
Bocskai István, a tárca szóvivője elmondta, hogy a kiképzőpilóta egy alezredes volt, aki nemrég tért vissza egy kanadai programról, ahol szintén kiképző pilótaként dolgozott. Több ezer repült óra van a háta mögött, MiG-29-est is vezetett - tette hozzá. Arról is beszámolt, hogy a növendék egy fiatal főhadnagy volt, aki vadászpilótának készült, és MiG-29-esen vagy Gripenen repült volna kiképzése után. A pilóták nevét nem közölhetik, mert még nem értesítették a történtekről a hozzátartozókat - mondta, jelezve ugyanakkor, hogy a tájékoztatás "már folyamatban van".
A szóvivő elmondta: a kimondottan kiképzési célokra kifejlesztett cseh gyártmányú repülőgépet 1993 óta használja a magyar légierő, s ezt a típust nagyon üzembiztosnak és pilótabarátnak tartják. A lezuhant Albatros jól karbantartott, repülésre alkalmas volt gép volt - hangsúlyozta.
A Magyar Légierő 1993-ban kapott az egykori keletnémet légierő hagyatékából 20 L39-ZO repülőgépet, ebből 12 gép állt Kecskeméten szolgálatba, a maradék nyolcat tartalék alkatrésznek szánták. Magyarországon legutóbb 1995. július 25-én, Abony közelében zuhant le L39-es gép, a pilóták akkor sikeresen katapultáltak.
(Wikipedia)
Két hónappal ezelőtt, április 17-én leszállás közben lezuhant egy MiG 29-es vadászrepülőgép a kecskeméti repülőtéren. A pilóta akkor sikeresen katapultált.
Sólyom László köztársasági elnök levélben fejezi ki részvétét a balesetben elhunyt pilóták Hozzátartozóinak - mondta Wéber Ferenc, az államfő sajtófőnöke az MTI-nek.
(MTI)